Przegląd prasy gospodarczej, środa, 4 września

04-09-2013 07:41
04.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 4 września.

RZECZPOSPOLITA

Niemal 10 tys. zł zapłacił w ubiegłym roku średnio urząd pracy za pomoc osobie bezrobotnej - wynika z raportu Ministerstwa Pracy, do którego dotarła "Rz". (s.A1,A7)

KGHM Polska Miedź jest najbardziej stabilną i perspektywiczną firmą regionu - takie są wyniki listy "Europa 500", czyli zestawienia największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. (s.A1,B4-7)

Normalnieje rynek turystyczny po zamieszaniu z Egiptem. Wywindowane niepokojami w Egipcie ceny zagranicznych wycieczek czarterowych zaczynają powoli spadać. W ostatnim tygodniu sierpnia średnie stawki za wycieczki last minute obniżyły się o ponad 100 zł. (s.B2)

Prawie 7 proc. sprzedanych w sierpniu nowych samochodów osobowych zarejestrowano tymczasowo. Wyjadą z granicę, głównie do Niemiec. (s.B2)

Przeciętnie 13 proc. aktywów największych polskich firm znajduje się poza granicami kraju. Odpowiadają one za ok. 24 proc. przychodów spółek matek. (s.B6)

"W perspektywie trzech lat widzimy bardzo dynamiczny wzrost biznesu w Rosji. W pewnym momencie zapewne przyjdzie też moment na sprzedaż akcji na giełdzie" - mówi w wywiadzie dla "Rz" Rafał Juszczak, prezes Getinu Holding. Spółka przygląda się jednak nie tylko wschodnim rynkom. "(...) niewykluczone, że w przyszłości, aby nasz biznes dalej się rozwijał, zdecydujemy się na kolejne akwizycje. Nasze aspiracje sięgają znacznie dalej i patrzymy znacznie szerzej" - informuje prezes. (s.B16)

PARKIET

We wtorkowej transakcji pakietowej właściciela zmieniło 3 mln akcji producenta gier komputerowych, stanowiących 3,16 proc. kapitału. Nabywca płacił po 12,1 zł za papier, podczas gdy średni kurs spółki w ciągu sześciu ostatnich miesięcy wyniósł niespełna 8,8 zł. Z informacji "Parkietu" wynika, że sprzedającym była osoba fizyczna, a pakiet trafił w ręce jednej z instytucji finansowych. (s.7)

Inwestorzy, którzy postawili na fundusze akcji, szczególnie polskich małych i średnich spółek, mają za sobą udany miesiąc. GPW poszła własną drogą i nie poddała się światowej korekcie. Nastroje na najbliższe miesiące zależą od dzisiejszego wystąpienia premiera. (s.16)

GAZETA WYBORCZA

Polskie firmy nie chcą, by ich towary wysyłane za granicę miały obowiązkowo na etykiecie "made in Poland". Obawiają się, że Francuzi czy Niemcy nie kupią oznakowanego towaru. Tymczasem Komisja Europejska pracuje nad regulacją dotyczącą bezpieczeństwa produktów, która przewiduje obowiązek oznakowania kraju pochodzenia produktu. (s.22)

W samo południe rozstrzygnie się przyszłość otwartych funduszy emerytalnych. Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest umorzenie obligacji skarbowych w OFE. (s.24)

PULS BIZNESU

Możliwe jest powstanie Polskiego Holdingu Lotniczego - wynika z informacji "PB". Do kontrolowanego przez MSP holdingu weszłyby następujące pakiety akcji: LOT (93 proc.) oraz po 100 proc. LS Airport Services, LOT AMS, operatora Lotniska Chopina, który zostałby wydzielony z PPL oraz - opcjonalnie - Eurolotu. PHL byłby właścicielem infrastruktury wartej 2 mld zł. (s.4)

Swissmed planuje rozwijać usługi opiekuńczo-rehabilitacyjne dla osób starszych. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Szykuje się wielka nowelizacja ustawy śmieciowej. Rząd, Sejm oraz samorządy już po dwóch miesiącach funkcjonowania nowych przepisów doszły do wniosku, że są one dziurawe. Rząd swoje zmiany przedstawi w połowie września. (s.A1,A2)

W 2012 r. utrzymanie kancelarii Bronisława Komorowskiego kosztowało o 14 proc. więcej niż dwa lata wcześniej. Wprawdzie Aleksander Kwaśniewski był bardziej rozrzutny, ale obecny prezydent próbuje go dogonić. (s.A4)

Bogdanka renegocjuje umowy z dostawcami usług i maszyn. Dzięki temu chce zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych. (s.A8)

Zatrudniający w Polsce 10 tys. osób amerykański koncern General Electric poinformuje dziś o zamiarze otwarcia centrum IT w Krakowie. Do końca 2014 r. pracę tu znajdzie 150 inżynierów i naukowców. (s.A13) (PAP)

morb/