Przegląd prasy gospodarczej, środa, 29 maja

29-05-2013 07:31
29.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 29 maja.

RZECZPOSPOLITA

Zyskowna likwidacja przywilejów. Przyjęte wczoraj projekty ustaw mogą dać blisko 700 mln zł oszczędności. (s.A1,C5)

Polacy mają karty, ale płacą gotówką. Co piąty z nas nie ma konta w banku. Karty płatnicze służą nam często tylko do wyciągania pieniędzy z bankomatu, a płacić zbliżeniowo się boimy - taki obraz wyłania się z raportu NBP, który po raz pierwszy zbadał zwyczaje płatnicze Polaków. (s.B1)

Rosjanie zamrozili na dwa lata budowę Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, bo nie wiedzą, komu będą sprzedawać wyprodukowany prąd - twierdzą Litwini. Rosatom zaprzecza, ale nie do końca. (s.B3)

Obawy, że Chińczycy zabiorą pracę polskim firmom, są nieuzasadnione. NCPE jest partnerem finansowym, ale też zapleczem dla tych elementów, które i tak były zamawiane w Chinach. Partner z Chin umożliwia nam ponadto walkę o duże zlecenia, a dla PBG da szansę realizowania w ich ramach plac budowlanych. NCPE ma też być jednym z elementów, który przekona wierzycieli, że układ jest realny - mówi "Rz" o umowie z NCPE Jerzy Wiśniewski, główny akcjonariusz PBG. Dodał, że obecnie stan wierzytelności, które znajdują się na liście zatwierdzonej przez nadzorcę, to ok. 2,7-2,9 mld zł.(s.B16)

PARKIET

Marzenia Hawe o europejskiej potędze. Patrząc jak rozwija się rynek usług w Europie, jestem zwolennikiem modelu otwartego operatora, tzw. operatora 3.0 Taki model biznesowy realizuje jeden z podmiotów w Europie, z którym obecnie prowadzimy rozmowy na temat ewentualnej współpracy. Przykładem może być szwedzka firma VIA Europa - powiedział "Parkietowi" Krzysztof Witoń, prezes Hawe. Dodał, że chciałby, aby za pięć lat Hawe stało się właścicielem i operatorem z minimum 1 mln łączy tzw. ostatniej mili, zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. (s.1,6)

Pakiet kontrolny Gremi Media sp. z.o.o., spółki która skupia tytuły prasowe: "Rzeczpospolita", "Parkiet", "Bloomberg Businessweek Polska", "Uważam Rze" oraz "Uważam Rze Historia", trafi do giełdowego Gremi Media. Do transakcji może dojść w tym roku . Dzięki temu powstanie holding medialny, który ułatwi proces konsolidacji wydawców prasy w Polsce - powiedział w rozmowie z "Parkietem" Grzegorz Hajdarowicz, prezes Gremi Media. (s.8)

Ipopema Securities złożyła ofertę na zakup Skarbca - wynika z informacji "Parkietu". Zainteresowany transakcją jest również PKO BP. Apetyt na Skarbiec ma także Altus TFI. (s.21)

GAZETA WYBORCZA

Podwyżka emerytur i rent w przyszłym roku będzie dużo niższa niż w tym. A ponieważ będzie liczona procentowo, to im kto ma mniejszą emeryturę, tym mniej pieniędzy dostanie. Waloryzacja rent i emerytur nastąpi w marcu przyszłego roku. (s.20)

Lepszy wynajem niż lokata. Mieszkania wracają do łask inwestorów. Wielu wycofuje z banków swoje oszczędności ze względu na topniejące odsetki. (s.22)

PULS BIZNESU

Polacy uciułali już ponad bilion złotych. Nawet w kryzysie gospodarstwa domowe zwiększają oszczędności. To skutek naszej wrodzonej ostrożności. (s.4)

225 mln zł wesprze badania nad łupkami. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki pierwszej edycji programu Blue Gas - Polski Gaz Łupkowy. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rosjanie boją się inwestować w Polsce. Spośród dziesięciu państw naszego regionu tylko na Słowacji i Węgrzech Moskwa ulokowała mniej pieniędzy niż nad Wisłą. - Bo tylko wasz kraj jest traktowany jako realny konkurent - mówi jeden z ekspertów. (s.A6)

Koksowniczy gaz alternatywą dla chemii. Grupa Azoty negocjuje zakup surowca od zakładu w Zdzieszowicach. Rozmowy z Arcelor-Mittalem, właścicielem zakładu, są trudne. (s.A8)

Wiele obiecuję sobie po rynku rosyjskim. Kończymy rozmowy z tamtejszym graczem. mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni będziemy mogli ogłosić akwizycję - mówi w rozmowie z "DGP" Adam Góral, prezes Asseco Poland. (s.A12)

(PAP)

jow/