Przegląd prasy gospodarczej, środa, 2 października

02-10-2013 07:38
02.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 2 października.

RZECZPOSPOLITA

Polskie mleczarnie będą mogły swobodnie konkurować na forum unijnym. Już przygotowują się do szykowanego na kwiecień 2015 r. zniesienia kwot produkcyjnych. (s.B1)

Sytuacja na światowym rynku reklamy zaczyna się stabilizować. Globalnie firmy na reklamę wydadzą w tym roku 503 mld USD, o 3,5 proc. więcej niż w 2012 r. Dla Polski prognozy wciąż są niekorzystne. (s.B4)

Chiny są coraz mniej atrakcyjnym rynkiem dla Grupy Azoty. Dlatego firma rozważa budowę fabryki kaprolaktamu w Indiach. (s.B6)

Mniej Polaków obawia się utraty pracy. Aż 38 proc. spodziewa się wkrótce wzrostu zarobków. (s.B11)

PARKIET

Wnioski z wydanych we wrześniu rekomendacji są optymistyczne - aż 70 proc. zleceń ma charakter pozytywny. To prawie 14 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej. (s.1,8)

Stomil Sanok spodziewa się, że w 2014 roku będzie produkował na wewnętrznym rynku chińskim. "W rachubę wchodzi zarówno produkcja przez własny podmiot, jak i zlecenie jej zewnętrznej firmie. Oczywiście bardziej interesujący jest pierwszy scenariusz. Wtedy realnym celem na 2014 r. wydaje się osiągnięcie sprzedaży na poziomie niskich kilku milionów euro" - mówi Piotr Sobolewski, prezes Stomilu Sanok. Firma jest zainteresowana akwizycjami zagranicznych firm związanych z branżą motoryzacyjną. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Do 2020 r. Polacy będą musieli zrezygnować z ogrzewania domów węglem. Na wymianę pieców będą dotacje. Jakie i dla kogo - zdecydują samorządy. (s.23)

PULS BIZNESU

Rywale chcą wykluczyć Comarch z przetargów. Konkurenci zarzucają firmie, że fałszuje referencje, z którymi zabiega o zamówienia publiczne. (s.2)

KNF już od roku testuje cierpliwość Investors TFI, które nie może doczekać się zgody regulatora na przejęcie BPH TFI. To stawia pod znakiem zapytania ambitne plany konsolidacji rynku pod egidą pierwszego prywatnego TFI w Polsce. (s.4)

Właściciel Polpharmy ostrzy zęby na Bioton. Według potwierdzonych w czterech źródłach informacji, proces trwa od kilku miesięcy. Miał już przeprowadzić badanie Biotonu, ale nie chce na ten temat rozmawiać. (s.6)

Nie można karać spółki za przestępstwa popełnione przez członków jej zarządu - orzekł Sąd Najwyższy. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Merkury uratuje Polimex. Do funduszu Merkury, zarządzanego przez PKO TFI, wniesione zostaną nieruchomości deweloperskie Polimeksu o wartości blisko 250 mln zł - ustalił "DGP". "Propozycja pakietowej sprzedaży nieruchomości pozaoperacyjnych spółki do zamkniętego funduszu jest zgodna z planem restrukturyzacji" - mówi szef strategii i inwestycji PKO BP Paweł Borys. (s.A6)

Rząd plecami do Bałtyku, Kulczyk i PGE na lodzie. Według informacji "DGP" polskie firmy zainteresowane stawianiem wiatraków na Bałtyku rozważają zamrożenie inwestycji. Powodem jest zmiana polityki rządu i planowane ograniczenie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. (s.A7)

Ciech myśli o zmianie nazwy spółki, by nie była kojarzona z kłopotami finansowymi, w jakich tonęła jeszcze rok temu. Restrukturyzacja jeszcze trwa, choć spółka nie generuje już strat. Prezes Dariusz Krawczyk poinformował, że pod znakiem zapytania stoi przyszłość rumuńskiej Govory. "Mamy tam zidentyfikowane projekty inwestycyjne, o wysokiej stopie zwrotu, ale na razie wstrzymujemy się z inwestycjami z uwagi na dużą niepewność, która wynika z lokalnych kłopotów" - powiedział. Do sprzedaży są jeszcze Vitrosilicon, Ciech Pianki, Transclean, Transoda. (s.A8)

Zapowiadane zmiany w OFE odetną dopływ nowych pieniędzy na giełdę. Warszawski parkiet będzie mógł liczyć na nowe inwestycje z funduszy pod warunkiem, że zostaną w nim wszyscy członkowie OFE. (s.A10) (PAP)

morb/