Przegląd prasy gospodarczej, środa, 18 września

18-09-2013 07:11
18.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 18 września.

RZECZPOSPOLITA

Ministerstwo Pracy chce zmian w trzecim filarze. Zasady działania indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) będą prostsze. (s. B1)

Program "Mieszkanie dla Młodych" to wsparcie deweloperów i banków. Przez dopłaty do kredytów znikną odliczenia VAT dla remontujących, a ceny mieszkań wzrosną - twierdzą przedstawiciele Związku Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa. (s. B3)

Specjaliści PGNiG, AGH i Instytutu Nafty i Gazu mają ustalić przyczyny problemów z pozyskaniem surowców ze złóż niekonwencjonalnych. (s. b4)

PARKIET

Notowana na NewConnect spółka ZWG prowadzi rozmowy o inwestycji w udziały dwóch firm - dowiaduje się "Parkiet". Na rynku słychać, że spółka może być zainteresowana akcjami Bumechu. (s. 04)

Przedstawiciele Macrologic, producenta systemów do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), twierdzą, że na rynku widoczne są pierwsze oznaki poprawy koniunktury. (s. 04)

Energetyka powoli staje na nogi. Czy oferta akcji Energi zbiegnie się z okresem zwyżek cen walorów producentów prądu w Europie? Indeks Stoxx Europe 600 Utilities wzrósł przez ostatnie pół roku o 8,2 proc. (s. 05)

GAZETA WYBORCZA

Nadchodzi rewolucja podatkowa. Zbliża się koniec ślęczenia nad corocznymi PIT-ami. Rozliczenia za 2014 roku przygotują za nas urzędy skarbowe. Podatnik będzie je tylko zatwierdzać. (s. 22)

To był najlepszy sierpień na rynku pracy od 2007 roku. Ekonomiści spodziewali się lekkiego spadku zatrudnienia, tymczasem miejsc pracy przybyło. (s. 23)

PULS BIZNESU

Fotoradary zawiodły fiskusa. Zamiast 1,5 mld zł prognozowanych na ten rok wpływy z mandatów sięgną .. 86 mln zł. (s. 3)

Benefia liże rany po Progres Investment. Władze życiowego ubezpieczyciela oskarżają poprzedników o sprzeniewierzenie ponad 150 mln zł. Sprawę bada prokuratura. (s. 4-5)

Chińscy inwestorzy dokonali pierwszego zakupu nieruchomości w Polsce. Orientalny kapitał przejął połowę galerii Silesia City Center w Katowicach. (s. 9)

Noble Funds, który zjadł zęby na zarządzaniu akcjami, planuje zaistnieć na rynku obligacji. W przyszłym roku poszerzy ofertę o trzy nowe fundusze. (s. 17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Do ZUS trafią obligacje skarbowe, samorządowe i korporacyjne. Akcje pozostaną w funduszach, by rząd nie był oskarżony o ich nacjonalizację. Przy przesuwaniu aktywów z OFE do ZUS zostanie ułożona lista preferencyjna, która pokaże, w jakiej kolejności i jakie papiery wartościowe trafią do sektora publicznego w ramach zmian w II filarze - wynika z informacji "DGP". (s. A3)

Do końca września zarząd lotniska w Modlinie ma przedstawić inwestorów zainteresowanych kapitałowym wejściem do spółki. Lista niestety nie będzie długa. (s. A6)

Na branżę budowlaną spadnie deszcz przetargów. Ministerstwo Transportu znalazło ponad 5,2 mld zł na inwestycje, które miały zniknąć z rządowych planów. GDDKiA ogłasza już zamówienia na drogi ekspresowe, których do końca roku ma być 53. Jeśli dodamy do tego 150 km obwodnic, do wzięcia będą w tym roku zlecenia za ponad 40 mld zł, co stanowi prawie połowę puli do wydawania przez GDDKiA w latach 2014-2020. (s. A1, A7)(PAP)

pel/