Przegląd prasy gospodarczej, środa, 15 maja

15-05-2013 07:39
15.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 15 maja.

GAZETA WYBORCZA

Nie potrzebujemy specjalnej zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie odwróconego VAT w obrocie prętami stalowymi - ogłosiło we wtorek Ministerstwo Finansów. To oznacza, że pomysł ten będzie mógł szybciej wejść w życie. A wraz z nim - przepisy zakładające odpowiedzialność kupujących paliwa za oszustwa podatkowe sprzedawców. (s. 21)

RZECZPOSPOLITA

Energa ambitnie inwestowała w sieci. W efekcie może dopłacić innym firmom z branży nawet 150 mln zł. Wszystko przez to, że nie żałując środków na modernizację i rozbudowę sieci energetycznych, gdańska grupa stworzyła dobre warunki do rozwoju odnawialnych źródeł energii, zarówno sobie jak i innym producentom. (s. B1)

Polityka cenowa Gazpromu zmusiła władze Ukrainy do przyjęcia strategii bezpieczeństwa energetycznego. Do 2030 r. wydobycie krajowe gazu konwencjonalnego na Ukrainie wzrośnie do 30 mld m sześc., a import rosyjskiego gazu zmniejszy się o 25 mld m sześc. Władze w Kijowie przygotowują się również do rewolucji łupkowej w przyszłym roku, kiedy surowiec z Ameryki dotrze do rynków europejskich. (s. B6)

PARKIET

J.W. Construction wstrzymuje się z inwestycjami w segmencie komercyjnym - mówi dyrektor pionu ekonomicznego spółki Małgorzata Szwarc-Sroka. Jej zdaniem J.W. Construction ma potencjał do poprawienia w 2013 r. wyniku z 2012 r. i uważa, że jest realne utrzymanie marży z I kwartału. (s. 8)

PULS BIZNESU

Advent chce sprzedać kupiony niedawno Mediq. Za kupcem zaczęli się rozglądać właściciele Polmedu. (s. 8)

Coraz więcej funduszy akcji polskich inwestuje za granicą. To sposób na niską płynność i wyśrubowane wyceny na GPW. (s. 16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rząd w Kijowie twierdzi, że spełnił 8 z 11 warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Z analiz DGP wynika, że można mówić najwyżej o sześciu. W dodatku są problemy z wdrażaniem w życie nowych uregulowań. (s. A6)

Łotysze nie chcą wchodzić do strefy euro, choć Łotwa dołączy do grupy trzech państw, które nie przekraczają dopuszczalnego poziomu długu i deficytu. (s. A7)

Kredyt Inkaso w ciągu dwóch lat ma wejść do pierwsze trójki firm windykacyjnych na rynku rumuńskim. - To ambitne i niełatwe zadanie, biorąc pod uwagę konkurencję, jaką mamy - choćby ze strony firmy Kruk - twierdzi Paweł Szewczyk, prezes Kredyt Inkaso. (PAP)

mj/ ana/