Przegląd prasy gospodarczej, środa, 14 sierpnia

14-08-2013 07:04
14.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 14 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Operatorzy mobilni powalczą internetem. Tani mobilny Internet oraz zalew ofert z laptopami, tabletami czy drukarkami czeka na uczniów i studentów po wakacjach. (s. B1)

Gospodarczy awans do wyższej ligi. Poprawa obrotów z zagranicą to głównie efekt zapaści popytu krajowego. Eksporterzy mogą nam jednak pomóc poprawić wizerunek na świecie. (s. B2-3)

Banki spółdzielcze mają trudniej. W tym roku powtórzenie ubiegłorocznego wyniku netto przez sektor spółdzielczy będzie bardzo trudne. (s. B7)

Całkowita eliminacja węgla jako paliwa jest iluzją - mówi Paweł Smoleń, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego. (s. B12)

PARKIET

Pieniądze płyną do TFI jak za ostatniej hossy. Eksperci oczekują rozkręcenia spirali napływów. Czy bać się przegrzania? (s. 01, 17)

Nie tylko w Warszawie akcje małych i średnich spółek radzą sobie w tym roku lepiej niż akcje blue chips. Na zachodnich parkietach te pierwsze podrożały nawet mocniej niż u nas. (s. 03)

Podczas drugiego spotkania w ramach sporu zbiorowego z udziałem mediatora zarząd PKP Cargo zaproponował związkowcom korzystniejszy pakiet socjalny. (s. 04)

Marvipol przed weekendem złożył w KNF zaktualizowaną wersję prospektu emisyjnego. Na rynku mówi się, że poza nowymi papierami na sprzedaż trafić mogą też akcje należące do Cosinda Holdings, podmiotu cypryjskiego kontrolowanego przez Mariusza Książka, prezesa Marvipolu. (s. 05)

Udział akcji w aktywach funduszy emerytalnych był na rekordowym poziomie w lipcu. Akcje stanowiły przeciętnie 39,61 proc. aktywów OFE. Miesiąc wcześniej było to mniej niż 39 proc. (s. 17)

GAZETA WYBORCZA

Nasz główny partner handlowy - Niemcy - ma coraz więcej powodów do zadowolenia. A my razem z nim. Bo jeśli gospodarka niemiecka rusza, to i nasza się przy tym pożywi. (s. 21)

Budowa bloków w Opolu rozpocznie się nie wcześniej niż w grudniu. We wtorek spółka z grupy PGE poinformowała o aneksowaniu umowy. (s. 23)

PULS BIZNESU

Polski przemysł prawie najmocniejszy w UE. Ożywienie gospodarcze puka do drzwi. Tylko w Rumunii dynamika produkcji jest większa niż u nas. (s. 3)

PKN Orlen szykuje się do budowy instalacji do produkcji fenolu. Wartośc inwestycji szacuje się nieoficjalnie na ok. 1 mld zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to instalacja ruszy w 2017 roku. Cieszą się Azoty, cieszy się Paged, cieszy się rynek. (s. 6)

Asseco Poland chce ograniczyć ryzyko wejścia na rynek rosyjski i do Afryki. Zaprasza do inwestycji Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. (s. 9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Możliwa jest nawet likwidacja deficytu samorządów na koniec roku. Tyle że kosztem ograniczenia inwestycji. (s. A5)

Droższe żywność, paliwa i wywóz śmieci: to wystarczyło, by inflacja w lipcu wzrosła nawet do 0,7 proc. - oceniają ekonomiści. (s. A8)

(PAP)

pel/