Przegląd prasy gospodarczej, środa, 12 czerwca

12-06-2013 07:26
12.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 12 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Eksportujemy coraz więcej żywności poza Unię Europejską. Nasze sery o twarogi zdobywają szturmem rynek rosyjski, a wieprzowina - Japonię i Chiny. (s.B1)

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz zadeklarował, że ma nadzieję, iż ostateczny projekt o odnawialnych źródłach energii będzie gotowy w ciągu dwóch miesięcy. Inwestorzy tracą cierpliwość. (s.B2)

Oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyło wczoraj 4 proc. i jest najwyższe od marca. (s.B7)

PARKIET

Zakup aktywów przez spółkę od jej głównego akcjonariusza lub jego rodziny zawsze budzi dużo emocji. Pojawiają się pytania o zasadność takiej transakcji i wycenę. Teraz do niechlubnego grona firm, które podpadły inwestorom, dołączyła Czerwona Torebka. Zawarła list intencyjny dotyczący przejęcia spółki Małpka, której właścicielem jest Mateusz Świtalski, syn Mariusza Świtalskiego, większościowego akcjonariusza Czerwonej Torebki. (s.1)

Inwestor Mariusz Patrowicz na razie koncentruje się na inwestycjach "wewnętrznych" w grupie firm, których jest akcjonariuszem. Nie wyklucza ruchów w kierunku uproszczenia, konsolidacji grupy. "Na bieżąco odbywa się nabywanie akcji spółek z rynku, w przypadku Fonu trwa wezwanie. Jak wspominałem już wcześniej, niewykluczone są wezwania na akcje innych firm z naszej grupy. Uważamy, że ich wyceny są niskie" - powiedział "Parkietowi". (s.7)

Ceny prądu spadają. Za pół roku analitycy oczekują kolejnych obniżek. (s.8)

Opłaty giełdowe były jednym z tematów wczorajszego walnego zgromadzenia Izby Domów Maklerskich. Maklerzy chcą debaty o opłatach. (s.17)

GAZETA WYBORCZA

Co najmniej 240 tys. polskich rodzin ma dziś mieszkania warte mniej niż wysokość zaciągniętych kredytów. (s.22)

PULS BIZNESU

Deweloperka jest coraz bardziej skrępowana, dlatego zastanawiam się, czy nie wyprowadzić biznesu poza Polskę - mówi Józef Wojciechowski, założyciel JW Construction. Według inwestora działalność deweloperów w Polsce jest negatywnie postrzegana. Przychylni nie są ani urzędnicy, ani politycy, którzy utrudniają działalność, wprowadzając nieprzemyślane rozwiązania prawne. (s.2)

Czy syndyk notowanego na GPW i będącego w upadłości układowej ABM Solid dopuścił się karalnej niegospodarności? Wyjaśni to śledztwo wszczęte pod koniec maja 2013 roku przez tarnowską prokuraturę. (s.7)

Półroczne minimum giełdy w Stambule i rynku obligacji rządowych oraz załamanie liry - to konsekwencje zaostrzenia sytuacji politycznej nad Bosforem. (s.19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNARząd chce nam dać możliwość wyboru ubezpieczenia w II filarze między OFE a ZUS. Wynika to z zapowiedzi Donalda Tuska. (s.A1,A3)

PBG będzie koncentrować się na kontraktach w obrębie ropy i gazu. Z budowy dróg się wycofuje. Z kolei Rafako będzie się dalej rozwijać, szczególnie jeśli chodzi o sprzedaż eksportową. Kierunki to Europa Zachodnia i Wschodnia oraz Chiny - zapowiada Paweł Mortas, prezes Rafako i PBG. (s.A9)

Bank centralny zmienia stop, z którego wytwarzane są monety o najniższych nominałach, żeby ich produkcja była tańsza. Zamiast stosowanego dziś mosiądzu manganowego monety mają być wykonane tylko ze stali powlekanej mosiądzem. Koszty mają spaść o 50 mln zł w ciągu pierwszych 3 lat wprowadzania nowych monet. (s.A14) (PAP)

morb/