Przegląd prasy gospodarczej, sobota-niedziela, 13-14 lipca

13-07-2013 09:12
13.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w sobotę-niedzielę, 13-14 lipca.

PARKIET

Inwestor dostanie więcej informacji. Komisja Nadzoru Finansowego chce, żeby fundusze inwestycyjne publikowały informacje o tym, co zawierają ich portfele co kwartał - mówi "Parkietowi" Barbara Jawdosiuk, dyrektor departamentu funduszy inwestycyjnych UKNF. (s.1)

Zapowiada się gorący wrzesień w spółkach z silnymi związkami. Największe krajowe centrale planują szturm na Warszawę. Antyrządowe protesty, w tym strajki, mogą objąć także spółki z GPW - deklarują związkowcy. Czy to realny czynnik ryzyka dla inwestorów? (s. 3)

Nowa era prezentacji wyników. Do tej pory na publikację raportów rocznych w wersji online decydowały się jedynie spółki notowane na GPW. Firmy z NewConnect nie były tym zainteresowane. Pierwszy w historii alternatywnego rynku raport online opublikowała bowiem spółka LUG, która zajmuje się produkcją profesjonalnych opraw oświetleniowych. (s.3)

Do końca tego roku potrzebny jest Program Polskiej Energetyki Jądrowej - wynika z raportu "atomowych" spółek. Spółki Polskiej Grupy Energetycznej dysponują gotowymi analizami dotyczącymi m.in. dostępnych modeli finansowania budowy polskiej elektrowni atomowej. Uruchomienie pierwszej jednostki byłoby realne w 2024 r. Warunkiem jest jednak określenie, jak państwo chce ten projekt wspierać - taki wniosek wypływa z raportu działania spółek PGE Energia Jądrowa i PGE EJ1. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Brukseli bat na lotniska. Komisja Europejska chce ukrócić proceder ukrytego dotowania tanich przewoźników lotniczych przez regionalne porty lotnicze. Czy ucierpią na tym również polskie lotniska, które dziś chętnie dofinansowują irlandzkiego Ryanaira, by chciał uruchamiać nowe połączenia? (s.6)

Bezrobocie: najgorsze już za nami. Lepsza kondycja polskiej gospodarki, większa efektywność urzędów pracy i uelastycznienie rynku pracy. To spowoduje, że za 4 lata bezrobocie w Polsce powinno spaść poniżej 12 proc. - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej KPMG, do którego dotarła "Gazeta". (s.7)

RZECZPOSPOLITA

Co dalej z naziemną telewizją?. Tłum chętnych do nowych kanałów pokazuje, że nadawcy wierzą w ten biznes. Nie jest jednak pewne czy tak zostanie. Wbrew obawom branży, nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej (czyli te stworzone przede wszystkim o tej usłudze) całkiem nieźle radzą sobie reklamowo - wynika z analiz domów mediowych. (s. A10) (PAP)

ana/