Przegląd prasy gospodarczej, sobota, 5 października

05-10-2013 11:17
05.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w sobotę, 5 października.

GAZETA WYBORCZA

- Kilka miliardów złotych rocznie traci budżet na szarej strefie w handlu paliwami. Mają to ograniczyć nowe przepisy. Groźniejsze dla tych, którzy połaszczą się na "okazyjnie" tanią benzynę (s. 9)

- Zyta Gilowska odchodzi z Rady Polityki Pieniężnej na niespełna trzy lata przed końcem kadencji. Może to złagodzić politykę pieniężną - nie ma co liczyć na tańsze kredyty, ale drożeć mogą wolniej. (s. 10)

- Faworytką na stanowisko szefa banku Rezerwy Federalnej jest Janet Yellen - jeszcze bardziej pobłażliwa dla inflacji niż Ben Bernanke. Byłaby pierwszą w historii kobietą u steru amerykańskiego banku centralnego. (s. 10)

PARKIET

- "Zarząd Polnordu chce, by zadłużenie spółki w ciągu najbliższego roku spadło o około jedną trzecią" - mówi w rozmowie z "Parkietem" Tomasz Sznajder, wiceprezes i dyrektor finansowy firmy. Zdradza, że niebawem udział Prokomu w akcjonariacie może spaść - "Prokom zagłosował za emisją z prawem poboru, ale z tego, co wiem, nie weźmie w niej udziału. Po emisji jego udział w kapitale spadnie zatem do około 24 proc." - mówi. (s.01, 05)

- Giełda Papierów Wartościowych proponuje wiele zmian w zakresie polityki inwestycyjnej OFE po ich reformie. (s.06)

- Dobry moment na realizację zysków. TFI zarobiły krocie. Klienci firm zarządzających funduszami mają za sobą kolejny udany kwartał, a najlepsze z nich w ciągu minionych dziewięciu miesięcy zarobiły więcej niż w całym 2012 r. (s.07)(PAP)

bg//