Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 5 sierpnia

05-08-2013 07:22
05.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 5 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

OFE wzbudzają zaufanie. Zaskakujące wyniki badań Lewiatana: 57 proc. Polaków chce należeć do funduszy, a nie do ZUS. Co drugi ankietowany pozytywnie odbiera istnienie drugiego filara. (s. A1, B4)

Szansa na tańsze pieczywo i drób. W efekcie gwałtownego spadku cen zbóż możemy w najbliższych miesiącach mniej zapłacić za żywność. Skalę obniżek może jednak zmniejszyć rosnący popyt. (s. B1)

W łupkach już tylko PGNiG i Orlen. Obie państwowe firmy wciąż chcą intensywnie poszukiwać w Polsce niekonwencjonalnych złóż. Inni czekają na efekty ich prac i analizują swoje dane. (S. B2-B3)

Mamy za małą elastyczność w dostosowywaniu wydatków do sytuacji budżetowej. To nie jest kwestia takiego, czy innego ministra finansów, tylko ogólnej polityki finansowej kolejnych rządów - mówi w rozmowie z "Rz" Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

PARKIET

PGNiG chce przyspieszyć poszukiwania ropy i gazu. Giełdowa grupa zaplanowała w tym roku wykonanie 13 odwiertów w skałach łupkowych i 20 w złożach konwencjonalnych. Jeśli zamierza zrealizować te założenia, musi przyspieszyć prace. (s. 03)

"Szacujemy, że w latach 2013-2014 wpływy ze sprzedaży aktywów sięgną 200-260 mln zł, nie licząc segmentu TDI oraz Organiki-Sarzyny" - mówi w rozmowie z "Parkietem" Dariusz Krawczyk, prezes Ciechu. Ciech chce w całym 2013 r. wyjść na plus. Pod koniec III kwartału będzie można powiedzieć, kiedy odzyskanie rentowności netto przez spółkę będzie trwałe. (s. 04)

GAZETA WYBORCZA

Coraz więcej czarnych chmur zbiera się nad bankami, które udzielały w przeszłości kredytów hipotecznych w obcych walutach. W Chorwacji sąd nakazał bankom ich przewalutowanie, na Węgrzech rząd odgraża się, że "pozbędzie się źródła problemu". W Hiszpanii sąd unieważnił kredyt walutowy, przyznając, że to "instrument spekulacyjny". Co to może oznaczać dla 700 tys. polskich rodzin spłacających kredyt we frankach? (s. 16-17)

PULS BIZNESU

Komisji ds. likwidacji szkód, powołanej właśnie przy Polskiej Izbie Ubezpieczycieli, przewodzą szefowie Warty i PZU. Nowe ciało chce m.in. wypracować standardy likwidacji szkód osobowych i ucywilizować relacje ubezpieczycieli z kancelariami odszkodowawczymi. Wszystko po to, by obniżyć gigantyczne koszty odszkodowań i świadczeń, które w ubiegłym roku sięgnęły 40 mld zł. (S. 2-3)

Sklepy sportowe w dobrej kondycji. Rok po piłkarskim EURO sprzedaż jest niższa, ale sieci ze sprzętem sportowym na tle branży handlowej radzą sobie nieźle. (s. 6)

Trakcja w przebudowie. W portfelu spółki znajdują się kontrakty prawie za 4 mld zł. Dzięki temu zyskała czas na wewnętrzne zmiany. (s. 8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Pieniądze dla regionów zatamowane. Od połowy przyszłego roku spadają limity dopuszczalnej pomocy publicznej w większości województw. Oznacza to ograniczenie wysokości wsparcia unijnego, a także m.in. mniejsze ulgi podatkowe. (s. A8)

Sieci handlowe prześcigają się w sprzedaży produktów pod markami własnymi. Jak podaje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, rynek produktów private label może mieć w naszym kraju wartość 90 mld zł. (s. A8)

Upadłości biur podróży: nikt nic nie wie. I nikt nic nie może. Resort turystyki nie przygotował ustawy. Jeśli zbankrutuje touroperator, nikt mnie ściągnie jego klientów z zagranicy. (s. A9)

1,5 mld zł na Kozienice. Budowa bloku węglowego sięgnęła już miliarda złotych. W tym roku wydatki zwiększą się o 500 mln zł. "Nadgoniliśmy opóźnienia i obecnie wszystkie etapy budowy realizowane są zgodnie z planem" - mówi DGP Wiesław Różacki, prezes Hitachi Europe w Polsce. (s. A11)

Banki zbywają wierzytelności hipoteczne. Na sprzedaż mogą trafić niespłacone kredyty i pożyczki o wartości 10 mld zł. A może nawet o połowę więcej. (s. A13)

BLOOMBERG BUSINESSWEEK POLSKA

"Scenariusz recesyjny już nam nie grozi, mimo bardzo trudnej końcówki 2012 i pierwszej połowy 2013 r. Widać symptomy ożywienia, a rynek pracy charakteryzuje się sporą, sezonową co prawda, ale płynnością. Mimo, że bezrobocie rok do roku wzrosło, mamy szanse na lepsze perspektywy już w 2014 r." - mówi wiceminister pracy i polityki społecznej, Jacek Męcina. "Nie ukrywam, że w 2014 r. wejdziemy z wyższym bezrobociem, ale w trakcie roku sytuacja będzie się poprawiać" - dodaje.

(PAP)

jow/