Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 27 maja

27-05-2013 07:17
27.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 27 maja.

RZECZPOSPOLITA

Mogą zniknąć tysiące rodzinnych firm. Tylko 5 na 100 założycieli familijnych biznesów ma za sobą proces sukcesji. Większość, nawet będąc już w wieku emerytalnym, dopiero to planuje - ocenia raport przygotowany dla Polskiej Agencji Rozowju Przedsiębiorczości. (s. B1)

Znani menedżerowie chcą kierować PGNiG. Jeszcze w tym tygodniu rada nadzorcza spółki powinna wybrać nowego prezesa i wiceprezesa ds. handlowych. Z informacji "Rz" wynika, że szefem PGNiG chce zostać m.in. Bertrand le Guern, obecny prezes Petrolinvestu. Wśród kandydatów na prezesa są też Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych, Jarosław Bauc, który ostatnio kierował Polkomtelem i Bogdan Pilch, prezes PGE Energia Odnawialna. Do zarządu PGNiG, prawdopodobnie na stanowisko wiceprezesa ds. handlu, chce wejść Andrzej Janiszowski, dyrektor departamentu regulacji PGNiG. (s. B3)

Komisja Europejska nie chce już finansować budowy i remontów dróg gminnych oraz powiatowych. Jeśli rządowi nie uda się przekonać urzędników w Brukseli, by pieniądze z Unii nadal trafiały na modernizację i budowy sieci dróg gminnych i powiatowych, grozi nam transportowy paraliż i pogłębienie podziału na Polskę A i B. (s. B4)

W nowych przepisach dotyczących poszukiwań i wydobycia ropy i gazu uwzględniliśmy 80 proc. prostulatów branży. Projekt zmian został zmodyfikowany tak, aby przepisy były bardziej czytelne i jednoznaczne - pisze w "Rz" Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju. (s. B11)

PARKIET

Emperia kończy porządkowanie grupy i szykuje się do ekspansji. Sieć Stokrotka ma być platformą do konsolidowania rynku supermarketów. - Interesują nas podmioty o rocznych przychodach od 50 do 200 mln zł - mówi Dariusz Kalinowski, prezes Emperii. (s. 13)

Nie widać sygnałów przemawiających za kupnem akcji - mówi Michał Marczak, dyrektor departamentu analiz Domu Inwestycyjnego BRE Banku. (s. 10)

GAZETA WYBORCZA

Powołajmy Powszechny Zakład Emerytalny, który będzie wypłacał dożywotnie emerytury z oszczędności zgromadzonych w OFE i przejmie odpowiedzialność za dalsze inwestowanie tych środków - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu i członek rady nadzorczej ZUS. (s. 24-25)

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce pilnie wdrożyć precyzyjny pomiar jakości usług - mówi Magdalena Gaj, prezes UKE. (s. 28)

PULS BIZNESU

Były szef inwestycyjny Penty Jozef Janov założył własny fundusz private equity. Za wspólnika ma Andreja Babisa, drugiego na liście najbogatszych Czechów. Mają do dyspozycji 200 mln euro. (s. 3)

Getin Noble przejmuje klientów DZ Bank Polska. Do portfela spółki trafią osoby, których aktywa bankowe są szacowane na 200 mln zł. (s. 5)

Allianz TFI utworzyło pierwszy w Polsce fundusz inwestujący w gaz łupkowy. (s. 20)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Bank inwestycyjny Rothschild został nowym doradcą, który poszuka inwestora dla LOT-u. Nowa strategia zakłada sprzedaż spółki w większym pakiecie, wraz z firmami, które były kiedyś częścią majątku spółki: LOT AMS, LOT Services i Eurolot. (s. A8)

Niemiecka firma budowlana Bilfinger Infrastructure rozważa wycofanie się z rynku drogowego w Polsce. (s. A8)

W przeddzień prywatyzacji PKP Cargo traci udziały w rynku. Na wynikach odbija się wyhamowanie programu budowy szybkich dróg, na które przewoźnik dostarczał kruszywo. Podgryza go też konkurencja. (s. A10)

Pekao myśli o zaliczkowej dywidendzie. Zarząd banku chce mieć możliwość wypłaty zaliczek na poczet dywidendy. Taka propozycja znalazła się w projekcie zmian w statucie banku, którymi zajmie się walne zaplanowane na 12 czerwca. (s. A12)

(PAP)

pel/