Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 23 września

23-09-2013 07:40
23.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 23 września.

RZECZPOSPOLITA

Ceny energii z węgla mogą jeszcze spaść. Elektrownie zaczynają już negocjacje kontraktów na przyszły rok. Chcą tańszego węgla. To ich metoda na walkę ze spowolnieniem na rynku energii. (s.B1)

Sprzedaż wycieczek organizowanych od listopada do przyszłej wiosny podskoczyła i ponad połowę. Na dalekie kierunki nawet dwukrotnie. (s.B2)

Spadek przychodów z interchange wymusi podwyżki opłat dla klientów i ograniczenie programów lojalnościowych - ostrzegają bankowcy. (s.B4)

Jest pierwszy kontrakt na dostawę gazu z Azerbejdżanu do Unii - azerski Socar poinformował, że podpisał kontrakty na dostawę gazu ze złoża Shach Deniz. Kupią go Shell, Bulgargas, Gas Natural Fenosa, Greek DEPA, niemiecki E.ON, francuski GdF Suez, włoski Hera Trading i Enei i szwajcarski AXPO. To bezpośrednie uderzenie w Rosję i Gazprom. (s.B4)

Wyższych cen, większych zysków i wzrostu frekwencji spodziewają się polscy hotelarze po drugiej połowie 2013 roku. (s.B6)

PKP PLK chce na swoje inwestycje w latach 2014-2020 otrzymać 21-25 mld zł unijnych dotacji. To od trzech do siedmiu miliardów złotych więcej niż w latach 2007-2013. (s.B7)

W tym roku nie ma już prawie żadnych szans na to, by którakolwiek z firm zależnych PGNiG weszła na warszawską giełdę. Zarząd analizuje, czy zasadne jest wprowadzenie firm na GPW i czy uzyska satysfakcjonującą wycenę. (s.B8)

Bruno Duthoit, nowy prezes Orange Polska, zapowiada kontynuację polityki ograniczania kosztów w spółce. Najważniejszym celem ma być jednak zwiększanie przychodów i zysków. Rozdzielenie w Polsce części stacjonarnej i mobilnej, o której spekulowano na rynku, "nie jest tematem na dzisiaj" - uważa prezes. Nowa strategia dla spółki ma zostać ogłoszona na przełomie lutego i marca tego roku. Zapytany o sprzedaż Wirtualnej Polski, odpowiedział: "Czekamy na wiążące oferty. Jeśli będą dla nas zadowalające, finalizacja transakcji może nastąpić jeszcze w tym roku. Nie czujemy pośpiechu, bo WP jest firmą przynoszącą zyski". (s.B16)

GAZETA WYBORCZA

Gospodarka rośnie, a pracownicy mają stosunkowo niewielki udział w konsumowaniu owoców tego wzrostu. Według danych Komisji Europejskiej, udział wynagrodzeń do PKB wynosi obecnie w Polsce 46 proc. Za nami jest tylko Litwa, Łotwa i Słowacja. Średnia dla UE wynosi aż 58 proc. Na dodatek udział ten w Polsce z roku na rok spada, w ciągu 12 lat aż o 10 pkt. proc. (s.20)

PULS BIZNESU

Na dołującym rynku polis komunikacyjnych zieloną wyspą są firmy sprzedające ubezpieczenia przez internet i telefon. (s.6)

Minister finansów Jacek Rostowski, wbrew powszechnym opiniom, uważa, że zmiany w OFE korzystnie przełożą się na rynki kapitałowe. Zapowiada wprowadzenie kolejnego etapu reformy pod hasłem "uwolnić OFE". "Chodzi o to, by usunąć mechanizmy, przez które wśród zarządzających OFE panują zachowania stadne. Zamiast mnożyć pieniądze swoich klientów, fundusze patrzą wzajem na swoje działania i podejmują te same decyzje" - powiedział. Nie ujawnia szczegółów, ale zapewnia że projekt zmian jest gotowy i zostanie wkrótce ogłoszony. (s.10,11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Spotkanie obligatariuszy PBG z zarządem firmy nie przyniosło spodziewanych decyzji. W piątek właściciele obligacji nie wypowiedzieli się wiążąco ws. propozycji układowych zarządu spółki. Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes ds. finansowych PBG, zapewnia, że obligatariusze przychylają się do kierunków i głównych rozwiązań autorstwa spółki. "Chcą jednak rozmawiać o dalszych szczegółach. Nie wypowiedzieli się stanowczo przeciwko żadnej z ogłoszonych propozycji" - poinformowała Banaszak-Filipiak. (s.A9) (PAP)

morb/