Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 16 września

16-09-2013 07:05
16.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 16 września.

RZECZPOSPOLITA

Likwidacja banków po europejsku. Unia Europejska chce zerwać więzi łączące banki z budżetami narodowymi. Szykuje wspólny mechanizm uporządkowanej likwidacji. (s.B1)

Real na krawędzi, czeka na przejęcie. Sieć ma tak złe wyniki w Polsce, że jedyną szansą na jej przetrwanie jest prawdopodobnie przejęcie przez Auchan. (s.B5)

Zmienimy priorytety grupy. Dotychczas prowadzono zbyt wiele projektów naraz, bez wskazania określonego celu - mówi pełniący obowiązki prezesa PGNiG Jerzy Kurella. Spółka zastanawia się nad zakupem udziałów w koncesjach w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. (s.B16)

PARKIET

PGNiG zmieni obecne priorytety. Zarząd chce mocniej rozwijać grupę, a mniej zajmować się jej restrukturyzacją. Kluczowe będą poszukiwania i wydobycie ropy oraz gazu. Firma rozgląda się za partnerami do swoich projektów i myśli o zakupie kolejnych koncesji. (s.3)

Coraz bardziej widoczny staje się konflikt interesów, którego stroną z jednej strony jest grupa operatorów telekomunikacyjnych Zygmunta Solorza-Żaka (Polkomtel i Midas), a z drugiej Grupa TP (Orange Polska) i T-Mobile Polska. (s.3)

Global Cosmed szykuje się do akwizycji. Producent kosmetyków chce przejąć pakiety kontrolne w spółkach polskich i niemieckich. Jest gotowy na więcej niż jedną transakcję. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Od 25 października będzie można się leczyć w dowolnym kraju UE. Za wizyty u niemieckiego czy czeskiego lekarza ma płacić NFZ. Ale nie zapłaci, bo utrudnia to Ministerstwo Zdrowia. (s.1)

PULS BIZNESUMichał Boni proponuje, by OFE inwestowały w infrastrukturę teleinformatyczną. Fundusze są, nomen omen, otwarte. Czekają na konkrety. (s.1,4-5)

PHN szuka przejściowego prezesa. Wkróce zmieni się właściciel PHN i wygaśnie kadencja zarządu. To nie jest dobry czas na szaukanie nowego szefa. (s.2)

Wielka ucieczka z płatnych dróg. O ponad połowę spadną przewozy ciężarowe na trasach, które wkrótce obejmie viaToll. Resort transportu wierzy, że kierowcy wrócą. (s.3)

Immofinanz wchodzi do mniejszych miast. Austriacki deweloper zaprosił do współpracy holenderskie Acteeum. Pierwszy test w Stalowej Woli. (s.7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ministerstwo Gospodarki zaprezentuje jutro szczegóły systemu wsparcia zielonej energetyki. Dzięki nim może łatwiej będzie sprzedać Energę. (s.A8)

Pesa w tarapatach. Przetargi taborowe mogą teraz wygrywać droższe firmy. Zamawiający odchodzą od kryterium najniższej ceny, preferując jakość. (s.A9)

Właściciele obligacji decydują o losie PBG. W tym tygodniu będzie wiadomo, czy firma budowlana może liczyć na układ z wierzycielami, czy zostanie zlikwidowana. (s.A10). (PAP)

seb/