Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 15 lipca

15-07-2013 07:16
15.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 15 lipca.

RZECZPOSPOLITA

PZU chce zdobyć milion klientów, oferując firmom polisę uprawniającą ich pracowników i rodziny do zakupu leków za 20 proc. ceny. (s. 1)

Eurodeputowani chcą utrudnić wydobycie gazu z łupków. Proponują zaostrzenie przepisów ekologicznych. (s. B3)

Resort finansów zapewnia, że w propozycjach zmian w OFE nie chodzi o pieniądze dla budżetu. (s.B7)

Zdolność kredytowa spada, a marże w bankach rosną. Pięć banków podwyższyło ostatnio marże kredytów hipotecznych w złotych z wkładem własnym. (s. B11)

Kulczyk Investments ma ambicję być globalną firmą rodem z Polski - twierdzi Jan Kulczyk w rozmowie z "Rz". (s. B12)

PARKIET

Polacy nadal tną wydatki, dlatego w najbliższych miesiącach spodziewać się stagnacji na rynku restauracyjnym. Firmy powinny wykorzystać ten czas, aby zbić koszty otwarć - mówią analitycy. (s. 3)

Scanmed Multimedis chce aktywnie uczestniczyć w konsolidacji rynku usług medycznych- mówi prezes Joanna Szyman. (s. 4-5)

Drugie półrocze przyniesie poprawę wyników spółek - uważa Artur Iwański, dyrektor biura analiz rynkowych DM PKO BP. (s. 9)

GAZETA WYBORCZA

Problem branży budowlanej jest brak polskiego kapitału, tymczasem żeby odnosić sukcesy w eksporcie, trzeba być silnym finansowo w kraju i mieć niezależność w decyzjach inwestycyjnych - uważa Jan Mikołuszko, prezes Unibepu. (s. 17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Drastycznie spadł odsetek biur podróży będących w bardzo dobrej kondycji finansowej. Problemów z rentownością czy płaceniem zobowiązań na czas nie ma tylko 8 proc. firm. (s. A1)

Gospodarka hamuje, a wraz z nią ceny. Choć może się wydawać, że w sklepach jest coraz drożej, to dane o inflacji oraz cenniki publikowane przez GUS wskazują, że wiele towarów jest obecnie tańszych niż przed rokiem. (s. A2)

Polenergia, energetyczne ramię Kulczyk Investments, do końca sierpnia chce podpisać kontrakt na budowę dwóch węglowych bloków, ale zakończenie inwestycji przesuwa się o rok. (s. A8)

Producenci mięsa boją się o przyszłość i grożą zwolnieniami, po tym jak Sejm odrzucił projekt ustawy dopuszczającej ubój rytualny zwierząt. (s. A8)

Straty polskich firm chemicznych powstałe w wyniku powodzi w Czechach i wstrzymania produkcji mogły stracić nawet ponad 180 mln zł - wynika z informacji DGP. (s. A10)

ARP zwleka z kupnem akcji Polimeksu, ponieważ po 22 lipca cena obejmowanych przez agencję akcji wyraźnie spadnie. (s. A12)

NC+ i Cyfrowy Polsat walczą o klientów kablówek opłatami i cenami. (s. A13)

Ryzykowna konsolidacja OFE. W wyniku zmian mogą powstać dwa lub trzy prywatne fundusze emerytalne. To może doprowadzić do braku konkurencji i demontażu systemu. (s. A14)

PULS BIZNESU

ZGH Bolesław odłożyły na półkę budowę bloku gazowego z powodu braku opłacalności projektu. Tymczasem lista planowanych inwestycji państwowych firm w gazowe bloki jest długa i zawiera 20 pozycji. (s. 6)

Do końca roku liczba pracowników T-Mobile Polska może zwiększyć się nawet o 200 w związku z rozwojem segmentu ICT, telemedycyną czy usługami dla biznesu - mówi prezes Miroslav Rakowski. (s. 8)

(PAP)

kuc/