Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 9 sierpnia

09-08-2013 07:26
09.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 9 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Resort pracy wyda 1,7 mln zł na promowanie nowych rozwiązań prorodzinnych, które niedawno weszły w życie. Kampania będzie skierowana głównie do ojców. Szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz chce ich przekonać, aby wykorzystywali choć kilka tygodni z nowego rocznego urlopu rodzicielskiego. (s.A1,A3)

Sygnały ożywienia w Europie rozbudziły nadzieje na lepsze wyniki polskiej gospodarki. Ekonomiści wciąż są jednak ostrożni w przewidywaniach. (s.B1)

Za dwa lata gotowe mają być łącza szerokopasmowego internetu dla mieszkańców wschodnich województw. W konkursie na unijne dofinansowanie budowy połączeń między odbiorcami końcowymi a siecią szerokopasmowego internetu, czyli tzw. ostatnią milę, operatorzy telekomunikacyjni zgłosili aż 105 wniosków - wynika z komunikatu PARP. (s.B5)

GTS Poland może zwiększać przychody o 3-6 proc. rocznie. Marża EBITDA firmy sięga 30 proc. Spółka chce ją utrzymać. (s.B12)

PARKIET

Za nami szósta z rzędu wzrostowa sesja w wykonaniu indeksu małych i średnich spółek. Akcje "maluchów" cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kupujących od końca ubiegłego roku, co przekłada się na ich dynamicznie rosnące kursy. (s.1,3,16)

Nawet o 6,25 proc. drożały w czwartek akcje firmy oponiarskiej Dębica. Zwyżki to efekt bardzo dobrych wyników Goodyera, największego producenta opon na świecie i większościowego udziałowca spółki. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Z powodu niskiej inflacji emeryci dostaną w przyszłym roku jedną z najniższych podwyżek od lat. Cieszyć się może minister finansów, który nie będzie musiał zbyt wiele wydawać. (s.14)

Gdy chińska gospodarka rośnie o 7,5 proc. rocznie, w tempie, o którym wiele krajów może tylko pomarzyć, Pekin ogłasza mobilizację. To najwolniejszy wzrost od 23 lat. (s.15)

Przeciętny Amerykanin, idąc na zakupy, czuje się coraz pewniej - według "Wall Street Journal" optymizm konsumentów utrzymuje się na najwyższym poziomie od pięciu lat. Jest też coraz bogatszy. Chętniej niż dotąd kupuje towary "made in USA", na ogół droższe od importowanych, np. z Chin. (s.18)

PULS BIZNESU

Korupcja i zacofanie to mit. Biznes na Białorusi idzie Polakom jak po maśle. Idea Bank z grupy Getinu zarabia tam jak giganci. Białoruskiego klimatu dla interesów nie mogą się nachwalić przedsiębiorcy z wielu branż. To raj dla firm inżynieryjnych i furtka do WNP. (s.4,5)

Agenci CBŚ i fiskusa zatrzymali ośmiu podejrzanych o przynależność do międzynarodowej grupy przestępczej handlującej paliwami, piorącej pieniądze i oszukującej na podatkach. (s.6) (PAP)

morb/