Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 31 maja

31-05-2013 07:24
31.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 31 maja.

RZECZPOSPOLITA

Kryzys bije w ludzi. Bieda, bezrobocie, niższe pensje, minorowe nastroje - taką cenę płacimy za spowolnienie. (s.A1,A4,B2-B3)

Rząd przyspiesza prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi podatków, prawa geologicznego i górniczego. Już 12 czerwca konkretne projekty ustaw obejmujące m.in. opodatkowanie węglowodorów i zmiany w prawie geologicznym i górniczym powinny trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, liczy, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia przyszłego roku. (s.B4)

Chcemy, aby Zelmer stał się centrum zarządzającym markami regionalnymi. W Rogoźnicy mogłyby być produkowane urządzenia pod tymi markami, bo dziś potencjał tej fabryki nie jest w pełni wykorzystywany - mówi w rozmowie z "Rz" Konrad Pokutycki, prezes BSH Polska. (s.B12)

PARKIET

Niemalże co tydzień prowadzimy rozmowy z funduszami private-equity, głównie zagranicznymi - mówi Adam Rozwadowski, prezes Enel-Medu. Przyznaje, że zainteresowani są również inwestorzy branżowi. Zarząd spółki opracowuje obecnie strategię na trzy lata. Przedstawi ją w III kwartale. (s.1,7)

Vantage Development przymierza się do emisji obligacji o wartości 30 mln zł. Planuje ją przeprowadzić do końca III kwartału. Pieniądze z emisji deweloper przeznaczy na przejęcia projektów. Firma szuka w Warszawie gruntu pod biurowiec o powierzchni 10-15 tys. m kw. oraz projektu mieszkaniowego poza Wrocławiem. (s.3)

Wywalczyć wyższą cenę w wezwaniu na akcje spółki Yawal będzie trudno. Rynek krytykuje ofertę rodziny Mzyków, ale spełnia ona wymogi ustawy. Cenę analizuje jeszcze KNF. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

W zeszłym roku wartość majątku najbogatszych ludzi na świecie sięgnęła 135,5 bln USD, po wzroście o 7,8 proc. - wynika z raportu Global Wealth 2013, przygotowanego przez Boston Consulting Group. Różnice między bogatymi i biednymi będą dalej rosły, bo państwa tną wydatki na socjal - twierdzi OECD. (s.16)

(PAP)

jow/