Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 30 sierpnia

30-08-2013 06:55
30.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 30 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Uczelnie na minusie. Fatalna sytuacja w finansach uczelni publicznych. Od 2010 r. liczba wykazujących straty się potroiła. Łączna strata netto 38 uczelni w kłopotach przekroczyła w ubiegłym roku 91 mln zł. (s. A4)

Zwrot w górę eksportu polskiej motoryzacji. W tym roku ulokowane w naszym kraju fabryki mogą wysłać za granicę samochody oraz części i akcesoria warte nawet 17,6 mld euro. (s. B1)

Kolej towarowa musi przyspieszyć. Do 2015 roku PKP PLK chce zmodernizować około 4 tys. km torów za 26,5 mld zł. Więcej inwestycji będzie realizowanych na trasach towarowych. (s. B2-B3)

O atomie bez entuzjazmu. Prace nad polskim programem energetyki jądrowej wciąż się przedłużają. We wrześniu zostanie on omówiony w Ministerstwie Gospodarki. Czy rząd zatwierdzi dokument do końca roku? (s. B3)

PARKIET

Interwencja w Syrii nie jest przesądzona, ale rynkowi eksperci już analizują ten scenariusz. Wojna powinna sprzyjać dolarowi. (s. 1,18)

Akcjonariusze LC Corp nie zgodzili się na emisję z prawem poboru do 270 mln akcji. Uchwała w tej sprawie nie została podjęta, gdyż zabrakło odpowiedniej większości głosów (75 proc.). O tym że uchwała przepadła, zadecydowały OFE. (s. 4)

Zarząd Introlu jest spokojny o realizację prognoz, bo II półrocze ma być znacząco lepsze. Szansą dla spółki jest generalne wykonawstwo. (s. 5)

GAZETA WYBORCZA

Węgier, Czech, Słowak pełni niepokoju, a Polak to...mistrz optymizmu. Nasi sąsiedzi nie mają tak dobrego zdania o sytuacji gospodarczej swojego kraju jak my, Polacy. Ale skoro nasza gospodarka najgorsze ma już za sobą, czemu ubywa wśród nas optymistów? (s. 1)Wojna zagląda do baków. W przyszłym tygodniu kierowcom grożą podwyżki na stacjach benzynowych. Z powodu ryzyka interwencji w Syrii poszybowały ceny ropy naftowej i umocnił się dolar, główna waluta nafciarzy. (s. 16)

PULS BIZNESU

Fundusze przegłosowały Leszka Czarneckiego. Mniejszościowi akcjonariusze LC Corp odrzucili uchwałę o emisji do 270 mln akcji z prawem poboru na odkupienie od głównego akcjonariusza biurowo-handlowej części inwestycji Sky Tower. Zarząd będzie ich do transakcji przekonywał. (s. 4)

Startuje karnawał centrów handlowych. W rozpoczynającym się sezonie deweloperzy oddadzą dwa razy więcej powierzchni handlowej niż przed rokiem. (s. 6)

Do końca września Manta chce znaleźć doradcę, który w pół roku przygotuje prospekt emisyjny związany z nową emisją akcji. W czerwcu 2014 r. firma zlecająca produkcję elektroniki pod własnymi markami chce być już na głównym rynku GPW. "Za 30 mln zł chcę oddać inwestorom 30 proc. akcji, przy założeniu kapitalizacji na poziomie 100 mln zł" - poinformował Bogdan Wiciński, prezes i właściciel Manty. (s. 8)

Hossa w Europie już startuje. Dobre dane płynące z gospodarek największych krajów rozwiniętych to ostatni sygnał, by wejść na rynek akcji i załapać się na zyski - przekonują zarządzający TFI. (s. 16) (PAP)

jow/ morb/