Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 28 czerwca

28-06-2013 07:29
28.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 28 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Niektóre z największych europejskich gospodarek stoją w obliczu rosnącego ryzyka zakłóceń dostaw paliw w związku z perspektywą zamykania dużej liczby rafinerii. (s.B6)

Plan techniczno-ekonomiczny na 2013 r. zakłada przekroczenie 12 mln ton wydobycia. Mimo dobrych wyników, jakie uzyskały nasze zakłqady w I kw. tego roku, już dziś wiemy, że osiągnięcie założonego wyniku będzie trudne" - powiedział Robert Łaskuda, wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego. Dodał, że tegoroczna produkcja może wynieść ok. 11,8 mln ton. (s.B16)

PARKIET

To może być gorące lato w sektorze bankowym. Według informacji "Parkietu" w najbliższych miesiącach może się rozstrzygnąć wybór sposobu sprzedaży Banku BGŻ. To, ze raczej do tego dojdzie, jest wielce prawdopodobne. Transakcja może być warta ok. 3 mld zł. Wśród zainteresowanych znajdują się m.in. ING, BNP Paribas, Credit Agricole i Getin. (s.1,17)

PGE i ZA Puławy dały sobie czas do końca roku na ustalenie planu finansowania wspólnej inwestycji - budowy Elektrowni Puławy o mocy 800-900 MW. Jak wynika z informacji "Parkietu", jeszcze przed zmianą warty na stanowisku prezesa Grupy Azoty projekt stał pod dużym znakiem zapytania. Dziś, gdy fotel szefa grupy Azoty zajął Paweł Jarczewski, można spodziewać się, że firmy nie wycofają się z inwestycji. (s.4)

Obecny portfel zamówień Patentusa wynosi 65 mln zł. Spółka zamierza zwiększać udział eksportu w przychodach. Docelowo ma on stanowić 30-40 proc. sprzedaży. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Od poniedziałku ZUS rozpoczyna wysyłanie do 16 mln Polaków listów, w których poda, jaka będzie nasza emerytura za 5,10 czy 30 lat. Dla wielu osób będzie to informacja szokująca. (s.14)

Jest porozumienie w sprawie wspólnej polityki rolnej na najbliższe siedem lat. To kompromis dobry dla Polski - twierdzi Ministerstwo Rolnictwa. (s.18)

PULS BIZNESU

Sondaż przeprowadzony przez PBS dla "Pulsu Biznesu" źle wróży przyszłości drugiego filara. Ubezpieczeni już wolą ZUS od OFE. Kampania rządu jeszcze to pogłębi. (s.1,4)

Zaostrza się walka o GTS. Netia znalazła partnera do transakcji - fundusz private equity założony przez Petra Kellnera, najbogatszego Czecha. "Petr Keller chce kupić GTS, by rozwijać w Czechach LTE na wzór Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela Polkomtela, który robi to w Polsce - poinformowało jedno ze źródeł gazety. (s.5)

Polska stała się największym na świecie producentem malin. W zeszłym roku zebraliśmy 127 tys. ton owoców. Gdy plantatorzy pójdą w ślady sadowników, sukces będzie pełny. (s.8)

Unia Europejska porozumiała się w sprawie zniesienia limitów produkcji. Cukrownie będą mogły eksportować, a przetwórcy obniżyć ceny produktów. (s.9) (PAP)

morb/