Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 27 września

27-09-2013 07:24
27.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 27 września.

RZECZPOSPOLITA

Rząd chce dać więcej praw konsumentom. Klient będzie mógł się dłużej zastanawiać, czy zakupiony przez internet produkt mu odpowiada. Zostanie też dokładniej poinformowany o przysługujących mu prawach. Łatwiej odzyska pieniądz, gdy produkt będzie miał wadę. Projekt nowej ustawy o prawach konsumenta czeka na przyjęcie przez rząd. (s.A1,C2)Błyskawicznie przybywa Polaków korzystających z usług bankowych przez internet. W połowie tego roku było ich już prawie 12 milionów. Szybko nadrabiamy dystans dzielący nas do europejskiej czołówki. (s.A1,B1)

Rząd ma nadal problem z ustawami łupkowymi. Mimo że ministrowie wspólne stanowisko w sprawie nowych regulacji mieli wypracować już dawno, do dziś nie widać końca sporów na tym tle. (s.B3)

W tym roku wartość eksportu ubezpieczonego gwarancjami Skarbu Państwa sięgnie 1,5 mld USD. (s.B4)

Polkomtel prawdopodobnie przejmie Invest-Bank i w ten sposób Zygmunt Solorz-Żak wykorzysta obie kontrolowane firmy do stworzenia nowej oferty dla klientów indywidualnych - wynika z wypowiedzi członka zarządu Polkomtela. (s.B6)

Konkurencyjność Polski ograniczają nadmierna biurokracja, przeregulowanie niektórych rynków i niedorozwój infrastruktury - ocenia członek zarządu i dyrektor finansowy firmy doradczej Roland Beger. (s.B16)

PARKIET

Najwcześniej w październiku Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się nowelizacją prawa geologicznego i górniczego oraz projektem ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, czyli regulacjami, od których w dużym stopniu zależą poszukiwania ropy i gazu, w tym w skałach łupkowych - dowiedział się "Parkiet". (s.7)

Londyńska grupa SSG, międzynarodowy producent i sprzedawca wódki (w Polsce ma m.in. takie marki jak Czysta de Lux, Lubelska oraz Żołądkowa Gorzka), zamierza zadebiutować na rynku głównym londyńskiego parkietu. Debiut ma nastąpić pod koniec października. Przedstawiciele spółki nie wykluczają, że w przyszłości akcje firmy będą notowane również na giełdzie w Warszawie. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod względem jakości powietrza. Mamy ok. miliona domowych pieców na węgiel. Do 2020 r. Polacy będą musieli przestać ogrzewać domy węglem. Rząd chce wprowadzić program antysmogowy. (s.1)

PULS BIZNESU

Obniżki leków, które wymusiła ustawa refundacyjna, doprowadziły do ich masowego wywozu. W ciągu ostatniego roku z kraju wyjechały farmaceutyki warte ponad 2 mld zł. (s.7)

W odzysku pokonsumenckich odpadów z tworzyw sztucznych Polska plasuje się w końcówce europejskiej tabeli. Nic nie wskazuje na to, że wyniki się poprawią. (s.16) (PAP)

morb/