Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 24 maja

24-05-2013 07:25
24.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 24 maja.

RZECZPOSPOLITA

Narasta spór ministrów o gaz z łupków. Wicepremier Jacek Rostowski obawia się, że rozwiązania proponowane przez resort środowiska będą paraliżować firmy poszukujące złóż ropy i gazu. (s.A1,B1)

Rynek piwa bez szans na hossę. Początek 2013 r. nie był udany dla browarów. Jeżeli lato będzie chłodne, mogą nie odrobić strat. (s.B6)

Getin Noble Bank przejmuje DZ Bank. Getin jest coraz aktywniejszy na rynku przejęć. Prezes spółki, Krzysztof Rosiński, nie wyklucza kolejnych transakcji. (s.B11)

PARKIET

Notowania JSW świeciły ostatnio na czerwono. Do przeceny przyczyniły się obawy, że ubiegłoroczny spadek cen węgla koksującego może mieć dalszy ciąg w tym roku. Zakładamy, że obecne ceny kontraktowe tego surowca utrzymają się do końca roku. Nie wykluczamy jednak niewielkich korekt w dół lub górę - poinformował w rozmowie z "Parkietem" Robert Kozłowski, wiceprezes JSW ds. finansowych. Przyznał, że spółce trudno będzie w tym roku powtórzyć wyniki z 2012 r. Jego zdaniem, uwolnienie akcji pracowniczych nie wpłynie znacząco na kurs JSW. (s.1,5)

Andrzej Jagiello może przestać kierować Kopeksem - dowiedział się "Parkiet". Z informacji osób zbliżonych do sprawy wynika, że Jagiellę mógłby zastąpić na stanowisku prezesa obecny członek zarządu Kopeksu, Arkadiusz Śnieżko. (s.4)

Cinema City wybiera inwestora dla lunaparku. Inwestycją są zainteresowane 2-3 podmioty. Grupa już nie musi się przejmować zarzutami o oszustwo. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Chiny dostały zadyszki, to i my. Problemy USA i Europy dotarły do Chin i teraz echem odbijają się na świecie - ceny akcji spadają, dolar drożeje. (s.14)

Oszczędzaj na dom lub mieszkanie, to nie zapłacisz podatku. Każdy, kto będzie oszczędzał na mieszkanie przez co najmniej pięć lat, ma być zwolniony z podatku od dochodów kapitałowych, potocznie nazywanego podatkiem Belki - proponuje Ministerstwo Finansów. (s.17)

PULS BIZNESU

Fundusz Advent International czyści portfel Mediqa. Pelion i Farmacol ustawiają się w kolejce po sieć ok. 250 aptek i hurtownię farmaceutyczną ACP Pharma. Wyceny sięgają 300 mln zł. (s.9)

Netia wraca do korzeni. Po latach promowania telewizji spółka stawia na szybki internet i hot spoty. (s.11) (PAP)

jow/