Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 17 maja

17-05-2013 07:21
17.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 17 maja.

RZECZPOSPOLITA

Nieruchomości są dziś tańsze nawet o jedną trzecią niż pięć lat temu. Spadki cen będą trwały aż do 2015 r. (s.A1)

Prezes spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe Mariusz Grendowicz ma zarabiać ok. 100 tys. zł miesięcznie, czyli ponad milion złotych rocznie - dowiedziała się "Rz". (s.B2)

Wydatki na reklamę w internecie zwiększyły się w ubiegłym roku o 10 proc. i przekroczyły 2 mld zł. Najszybciej rosła reklama mobilna. (s.B5)

Komisja Europejska zyskała nowy oręż w walce o backloading. Jak dowiedziała się "Rz", w piątek opublikuje dane o ponad dwukrotnym wzroście niewykorzystanych praw do emisji CO2 w 2012 roku. (s.B6)

PARKIET

Tysiące akcjonariuszy spółek energetycznych, którzy w latach 2009-2010 zdecydowali się w ramach konsolidacji branży na wymianę akcji ze Skarbem Państwa, czuje się poszkodowanych. Ich zdaniem podczas tej zamiany zostali pozbawieni części majątku, oddając akcje starych spółek o większej wartości w zamian za walory spółek konsolidujących o mniejszej wartości. W niektórych przypadkach redukcja dochodziła nawet do 40 proc. (s.1)

Raporty finansowe za I kwartał były słabsze niż przed rokiem. Wiele spółek, dzięki niskim oczekiwaniom rynku, zaskoczyło jednak pozytywnie inwestorów. (s.3)

Do końca roku grupa Work Service sfinalizuje przejęcia co najmniej dwóch kolejnych firm - zapowiada Tomasz Hanczarek, prezes firmy. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Szarża VATerloo. Czy wkrótce Polskę ogarnie szał remontowy? Jeszcze tylko w tym roku można odzyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych podatku VAT za materiały budowlane. (s.16)

Bruksela tropi nafciarzy. Komisja Europejska prowadzi bezprecedensowy nalot na biura wielkich koncernów naftowych. Sprawdza, czy przez dekadę nafciarze nie drenowali kieszeni kierowców, manipulując w spisku cenami paliw. (s.16)

PULS BIZNESU

W grupie Leszka Czarneckiego kolejne nowości. Na początku tygodnia urząd patentowy opublikował wniosek o zastrzeżenie nazwy i logo Lion's Bank Private Banking. "Stworzyliśmy pierwszy private banking dla zamożnych przedsiębiorców. Osoby te korzystają dziś z bankowości prywatnej innych banków obsługujących jednocześnie ich firmy. Nikt jeszcze nie spojrzał na finanse osobiste bogatych biznesmenów przez pryzmat działalności, którą prowadzą" - poinformował Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku. (s.4)

W ciągu 1,5 miesiąca od startu rządowego programu gwarancji de minimis z pomocy skorzystało 1,7 tys. mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. (s.12) (PAP)

morb/ jow/