Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 8 sierpnia

08-08-2013 07:28
08.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 8 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Ministerstwa deklarują oszczędności na prawie wszystkim, tylko nie na urzędnikach. Będzie mniej m.in. na podróże, auta czy materiały budowlane. (s.B1)

Choć gospodarka zwalnia, pensje nie rosną, a liczba kredytów hipotecznych spada, nowe lokale przestały tanieć i sprzedają się coraz lepiej. (s.B2)

Niskie ceny pszenicy, żyta oraz rzepaku wywołują protesty rolników. Nie będzie jednak interwencji na rynku zbóż. "Państwo nie może zagwarantować im minimalnej ceny" - mówi minister rolnictwa Stanisław Kalemba. (s.B3)

600 mln euro może w tym roku przekroczyć eksport naszych serów i twarogów. To w dużej mierze zasługa popytu z Rosji. (s.B3)

Zakup BGŻ to dobry pomysł dla Pekao na osiągnięcie synergii. Akwizycja pozwoliłaby poszerzyć ofertę Pekao, pozwoliłaby też na optymalizację kapitałów. (s.B4)

Prezes Polimeksu-Mostostalu Gregor Sobisch spodziewa się, że przyszły rok uda się zamknąć w okolicy zera, a w 2015 chciałby już wykazać zysk. "W 2016 r. chcemy pokazać taki zysk, który usatysfakcjonowałby naszych akcjonariuszy" - poinformował. Spółka ze sprzedaży aktywów jest w stanie pozyskać kilkaset milionów złotych. (s.B12)

PARKIET

W przyszłym roku zapadają obligacje korporacyjne, których wartość w portfelach funduszy emerytalnych na koniec 2012 r. wynosiła ponad 1,1 mld zł - alarmuje DI Investors. Problem w tym, że nawet jeśli OFE w przyszłym roku jeszcze będą, w ich portfelach tych obligacji może już nie być. Jeśli pośrednio lub bezpośrednio trafią do ZUS, emitenci papierów mogą zapomnieć o refinansowaniu zadłużenia, czyli tzw. rolowaniu. (s.1,6)

Sprzedający specjalistyczne oprogramowania dla projektantów, architektów i inżynierów Procad nie odczuwa negatywnych skutków spowolnienia gospodarczego. "Popyt od kilku kwartałów pozostaje stabilny. Nie widzimy spadku zainteresowania aplikacjami" - mówi Maciej Horeczy, wiceprezes Procadu. (s.5)

O 4 proc. wzrosły wynagrodzenia zarządów 13 towarzystw emerytalnych w zeszłym roku - wynika z informacji zebranych od towarzystw i z Krajowego Rejestru Sądowego. Zarobili w sumie nieco ponad 24 mln zł. (s.17)

GAZETA WYBORCZA

Amerykanie coraz chętniej kupują produkty "made in USA", ale również coraz więcej sprzedają ich za granicą. Poprawia się też sytuacja na rynku nieruchomości, rośnie liczba miejsc pracy. (s.14)

PULS BIZNESU

Giganci mają miliardy do wydania. General Motors może w Tychach zostawić 1,5 mld zł. Michelin myśli o rozbudowie w Olsztynie za 390 mln zł. (s.4)

Obligacje skarbowe lepsze od lokaty. Na państwowym długu można zarobić 3 proc. w skali roku. Tylko siedem banków proponuje wyższe oprocentowanie dwunastomiesięcznych depozytów. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Prywatne firmy są tańsze i skuteczniejsze w utrzymaniu dróg - wylicza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i oddaje im w zarządzanie kolejne trasy. Zarządcy wygrywający przetargi są o 30 proc. tańsi niż państwowa agencja. (s.A1,A8)

Spodziewano się, że w wakacje zainteresowanie klientów kupnem mieszkań znacząco spadnie. Tymczasem chętnych do zakupów przybywa, a deweloperzy poprawiają wyniki sprzedaży. (s.A1,A8)

Trwają ustalenia związane z rozbudową Elektrowni Opole. 15 sierpnia upływa termin ważności do aneksu do umowy PGE i zwycięskiego konsorcjum. Pod koniec tygodnia mają zostać przekazane ostateczne ustalenia dotyczące realizacji projektu komitetowi inwestycyjnemu PGE. Wówczas wydana zostanie rekomendacja dla spółki. - Nie jest wcale wykluczony scenariusz pośredni, czyli brak jednoznacznego "tak" lub "nie" - powiedziała "DGP" osoba zaznajomiona z kulisami inwestycji. (s.A9)

Rozmowy PBG z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia wychodzą na ostatnią prostą. Projekty umów mają do nich trafić w trzeciej dekadzie sierpnia. (s.A9) (PAP)

morb/