Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 6 czerwca

06-06-2013 07:31
06.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 6 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Resort rozwoju regionalnego podzielił 72,9 mld euro, które trafią w ciągu najbliższych siedmiu lat z budżetu UE do marszałków województw i na duże programy operacyjne. Z informacji "Rz" wynika, że najbardziej z podziału mogą być zadowolone regiony - w latach 2014-2020 trafi do nich o 10 mld euro więcej niż w poprzedniej unijnej perspektywie. (s.A1,B1)

Za cztery lata reklama internetowa będzie przynosić w Polsce wpływy zbliżone do telewizyjnej. (s.B5)

Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile, ocenia, że współpraca branży finansowej z telekomunikacyjną to naturalny kierunek rozwoju usług finansowych w świecie zdominowanym przez technologie mobilne. Dlatego spółka chce znaleźć partnera w sektorze finansowym. "Pracujemy nad tym od półtora roku i zaszliśmy już bardzo daleko" - powiedział. Inwestycje firmy wyniosą w tym roku ok. 1 mld zł, podobnie jak rok wcześniej. Niższe inwestycje będą możliwe dopiero w 2015 r. Prezes zapowiedział, że T-Mobile wystartuje w przetargu na częstotliwości 800 MHz. Jego zdaniem kwota będzie dużo niższa niż 1,4 mld zł zapisana w budżecie. (s.B9)

PARKIET

Ponieważ w biznesie podstawowym nie ma możliwości znacznego zwiększania wyników, Mennica bierze się za inwestycje kapitałowe i w nieruchomości. (s.1,4)

MCI Management planuje kolejne emisje obligacji. Giełdowy fundusz zamierza jeszcze w tym roku pozyskać ze sprzedaży papierów dłużnych kilkadziesiąt milionów złotych. (s.6)

W obliczu spowolnienia gospodarczego fundusze private equity zawężają swoje cele inwestycyjne. W ich kręgu zainteresowań są sektory - zdrowie, energetyka, detal i usługi B2B. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

Prezydent proponuje zastąpienie ulgi na dzieci systemem wielokrotności kwoty wolnej od podatku zależnej od liczby dzieci w rodzinie. Na zmianach może zyskać nawet 2 mln rodzin, głównie najuboższych - chwali pomysł fundacja CenEA. (s.19)

Rosja na szczycie UE nie wytargowała ustępstw dla Gazpromu. A gigant niemieckiej energetyki E.ON chce zmniejszyć zależność od Gazpromu, importując gaz z Kanady. (s.21)

PULS BIZNESU

Komisja Europejska postanowiła nałożyć tymczasowe cła karne na panele słoneczne importowane z Chin. Mają obowiązywać od 6 czerwca przez maksymalnie sześć miesięcy. Chiny w odwecie wszczęły dwa postępowania antydumpingowe wobec UE na chemikalia i wina. (s.2)

13,1 tys. etatów powstało w 2012 r. w Polsce dzięki zagranicznym projektom. (s.4)

Spece od paliw i telekomunikacji walczą o fotel prezesa PGNiG. Na krótkiej liście w konkursie na szefa spółki są Marek Józefiak, Bertrand le Guern, Andrzej Sikora i Wiesław Skrobowski - dowiedział się "PB". (s.6)

Małe i średnie firmy tracą wiarę w ożywienie. Redukują nakłady na rozwój najmocniej od czterech lat - wynika z badania "PB". (s.11)

Czeski dziennik "Hospodarskie Noviny" podał, że JSW może kupić kopalnię Paskov, należącą do NWR. NWR w komunikacie poinformował, że nie podjął decyzji na temat przyszłości kopalni. Z kolei rzecznik JSW oświadczyła, że spółka nie prowadzi żadnych rozmów z NWR. Inwestorom z GPW ten pomysł przypadł jednak do gustu. (s.19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

SKOK-om brakuje tchu. Spółdzielcze kasy mają małe kapitały i dużo złych kredytów - wynika z danych, do których dotarł "DGP". Złe kredyty stanowiły w końcu ub. r. 30 proc. portfela SKOK-ów. (s.1)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie podpisuje aneksów do umów z Polimeksem-Mostostalem w obawie przed oskarżeniami ze strony innych firm budowlanych o faworyzowanie tej spółki. (s.A9)

PKP myśli o sprzedaży PKP Energetyka. Powraca koncepcja prywatyzacji spółki. Realny termin to 2015 r. (s.A10)

Ubezpieczyciele liczą straty spowodowane wodą i gradobiciem. Analitycy szacują, że łącznie zakłady będą musiały wypłacić ponad 300 mln zł. (s.A12) (PAP)

morb/