Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 27 czerwca

27-06-2013 07:17
27.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 27 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Zmiany w OFE zmniejszą dług. Każdy z wariantów zmian w OFE poprawi statystyki finansów publicznych. Ale taki właśnie jest ich cel. (s.A6,A7)

Polska wiceliderem w Unii. Nasz kraj wciąż ma bardzo wysokie notowania wśród zagranicznych inwestorów. Tak zwane projekty greenfield w ubiegłym roku warte były 11,5 mld dolarów. (s.B2,B3)

Poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego będzie łatwiejsze. Rząd zmienił rozporządzenie, które blokowało inwestycje łupkowe w Polsce. O zmianę apelowali od ponad trzech lat inwestorzy poszukujący gazu łupkowego na terenie Polski. (s.B2,B3)

Polskie IT nadal rośnie. Wartość polskiego rynku IT w 2012 r., jak wynika z najnowszego raportu TOP200 Computerworld, była o 8,9 proc. większa niż rok wcześniej. (s.B5)

Photoblog nie będzie wliczany do wyników oglądalności grupy Gazeta.pl, a serwisy Instalki i Elektroda do grupy Interia, ale Chomikuj.pl w niej pozostał. To efekt ostatniej batalii o badania polskiego internetu i udziały w rynku reklamowym. (s.B5)

Plus i Vodafone działają razem. Kooperacja z globalnym graczem przynosi Polkomtelowi pierwsze korzyści. (s.B6)

Mocno słabnie eksport polskiej motoryzacji. W całym 2013 roku wartość sprzedaży zagranicznej branży spadnie do zaledwie 15,5-16 mld euro. (s.B7)

Nawet 1,4 mld zł sięgnie wartość finalizowanych w tym roku w Polsce inwestycji hotelarskich. To o 250 mln zł więcej niż przed rokiem. (s.A1,B1)

Najluźniejsza nawet polityka pieniężna sama przez się nie postawi gospodarek na nogi. Musi jej towarzyszyć ekspansywna polityka fiskalna i reformy strukturalne - uważa noblista Joseph Stiglitz. (s.B12)

PARKIET

Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych nie przesądza, czy ta spółka zaangażuje się w budowę należącej do PGE Elektrownii Opole. Rozmowy w tej sprawie się nie rozpoczęły. (s.06)

Gorąca dyskusja na WZA Elektrimu. Fiskus chce od spółki 800 mln zł, a akcjonariusze dywidendy w postaci udziałów w Polkomtelu. Obawiają się, że spółka upadnie. Znowu. (s.07)

W piątek debiut obligacji PKN Orlen na Catalyst. Do obrotu wejdzie po 2 mln detalicznych papierów dłużnych serii A i B. (s.08)

Wszystkie zmiany w OFE sprowadzają się do uelastycznienia polityki finansowej państwa - uważa Radosław Bodys, główny ekonomista PKO BP. (s.17)

GAZETA WYBORCZA

Z najnowszego raportu "World Investment Report" publikowanego co roku przez UNCTAD (Konferencję ONZ ds. Handlu i Rozwoju) wynika, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski sięgnął w 2012 roku ledwie 3,4 mld dol. (rok wcześniej 18,9 mld dol.). (s.17)

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) już po raz ósmy ogłosił ranking banków, z których usług korzystają członkowie tej organizacji. W grupie 21 banków najwyższe noty - 119 pkt na 178 do zdobycia - uzyskał... Getin Noble Bank. To spora niespodzianka, bo w ogóle się on nie liczył w poprzednich edycjach rankingu. (s.19)

PULS BIZNESU

Góral na Kaukazie. Zakup przez Asseco Poland jednej z największych gruzińskich spółek IT pozwolił na zbudowanie polskiego przyczółka w tym państwie i przerwał polsko-gruzińską ciszę w inwestycjach. (s.4)

Netia odgryza się fiskusowi. NSA uchylił decyzję na mocy których telekom musiał oddać państwu 60 mln zł z odsetkami. Proces ruszy od początku. Kwoty nienależnie zapłaconego podatku traktujemy jako lokatę kapitału - powiedział Jonathan Eastick, dyr. finansowy Netii. (s.5)

Czeska odwilż dla Orlenu. Dzięki nowemu prmierowi Czech z obozu prezydenckiego, klimat wokół Unipetrolu może się poprawić. Spółką płockiego koncernu bolą koszty przesyłu i szara strefa. (s.6)

Rynkowe okazje dla PKO BP. Na Nordei apetyty banku się nie kończą. Największa firma flotowa w kraju wystawiona na sprzedaż pasowałaby do PKO BP. Mowa o Masterlease. (s.10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Okęcie nie chce ochroniarzy. Pracownicy PPP "Porty Lotnicze", które zarządza warszawskim lotniskiem stawiają ultimatum dyrekcji - Konsalnet ma zniknąć z portu. (s.A8)

EBI chce zwiększyć inwestycje w Polsce. Będzie można to odczuć w latach 2014-2015 - mówi Werner Hoyer, szef EBI. (s.A9)

Mamy pieniądze na inwestycje z EBOiR. Dzięki programowi obligacji, euroobligacji i kolejnym umowom kredytowym mamy dziś zdywersyfikowane źródła finansowania - mówi Mirosław Bieliński, prezes Energi.(PAP)

kam/