Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 23 maja

23-05-2013 07:37
23.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 23 maja.

RZECZPOSPOLITA

Przez działania części naszej administracji łupkowe eldorado, jakim miało być rozpoczęcie przemysłowego wydobycia gazu niekonwencjonalnego, oddala się w coraz bardziej nieokreśloną przyszłość. Polskę opuściły już trzy duże koncerny z Ameryki Północnej. Według informacji "Rz" kolejne to rozważają. "Boję się, że zrobi to Chevron. To będzie już koniec tego projektu"- poinformowała "Gazetę" osoba związana z rządem. (s.A1,B4,B5)

Nowy program operacyjny dla przedsiębiorstw na lata 2014-2020 przyniesie im 8-10 mld euro, głównie na badania naukowe i rozwój technologiczny. (s.B1)

Krupnik oraz Czysta de Luxe trafiły do pierwszej dziesiątki wódek o największej sprzedaży na świecie. W elitarnym gronie są też Sobieski i Wyborowa. (s.B2)

Kompania Węglowa rozmawia z bankami finansującymi o emisji obligacji. "Myślimy, że do końca maja będziemy mieć domknięte rozmowy, a w czerwcu należy się spodziewać decyzji komitetów kredytowych banków. Mówimy o emisji za 1,3 mld zł, tak jak wcześniej zakładaliśmy. Z tego 700 mln zł zostanie skonwertowane z obligacji krótkoterminowych na długoterminowe" - powiedział Jacek Nowak, wiceprezes KW. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na inwestycje w kopalniach. (s.B16)

PARKIET

Od szczytu hossy z 2007 r. kapitalizacja Graala stopniała już o 70 proc. W międzyczasie grupa zwiększyła skalę biznesu i umocniła pozycję na rynku. Pojawiają się głosy, że taka sytuacja może skusić potencjalnych inwestorów do przejęcia Graala. Oferty spływają zarówno od zagranicznych inwestorów branżowych jak i od funduszy private equity. Bogusław Kowalski prezes spółki, informuje, że na razie nie zamierza sprzedawać posiadanych akcji firmy. Zapowiada, że ten rok powinien być lepszy od ubiegłego zarówno pod względem sprzedaży jak i zysków. (s.1,5)

Z analizy "Parkietu" wynika, że krajowe spółki z GPW zanotowały spadek łącznego zysku netto i zysku operacyjnego. Pierwszy raz od kilku lat zanotowały też skumulowany spadek przychodów. (s.1,)

Dwa głosy dla TVN i po jednym dla Getin Holdingu, Netii, Banku Millennium i Echo Investment. Tak rozkładają się typy analityków technicznych, którzy mieli wskazać najbardziej obiecujące spółki z mWIG40. (s.1)

GAZETA WYBORCZA

Jeśli przejdzie pomysł limitowania opłat i prowizji, to najbiedniejsi nie dostaną chwilówki ani w banku, ani u nas - ostrzegają firmy oferujące szybkie pożyczki. (s.20)

PULS BIZNESU

Dwudziestokilometrowa linia kolejowa, która połączy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy z centrum Gdańska będzie pierwszą inwestycją, którą sfinansuje BGK w ramach programu Inwestycje Polskie. Kredyt wart 170 mln zł trafi do samorządowej spółki Pomorska Kolej Metropolitalna. (s.2)

24 lata walki o polskiego klienta mogą skończyć się wywieszeniem białej flagi - z informacji "PB" wynika, że za nieco ponad kwartał regularną działalność zakończy DZ Bank Polska, należący do niemieckiego DZ Bank AG. (s.2)

Lubella jednak zaopiekuje się Malmą. Byli pracownicy nie wpłacili wadium, więc makaronowa marka i maszyny trafią do Maspeksu, a nieruchomości do Górnośląskiego Parku Przemysłowego. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

PGNiG żąda 133 mln zł od konsorcjum, które wznosiło magazyn gazu. Jego liderem jest PBG, ale karę zapłaci ubezpieczyciel. (s.A8)

Sieci odzieżowe, gastronomiczne i obuwnicze idą za granicę. Chcą w tym roku otworzyć tam ponad 300 salonów. (A9)

Orlen chce jeszcze przed końcem tego miesiąca wypuścić na rynek pierwszą serię obligacji detalicznych. Miałoby to nastąpić 28 maja - dowiedział się "DGP". Termin nie jest jednak przesądzony. (s.A13)

W skali roku notujemy wzrost kredytów dla przedsiębiorstw o ponad 20 proc. To wynik zdecydowanie powyżej średniej rynkowej - mówi Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego. (s.A14) (PAP)

morb/