Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 22 sierpnia

22-08-2013 07:13
22.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 22 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

W pierwszej partii przekazanych wojsku samobieżnych haubic na ich podwoziach wykryto mikropęknięcia. Usterki wojsko ujawniło także w innych systemach potężnych, samobieżnych armatohaubic 155 mm testowanych od ponad pół roku na poligonach. Zagrożony jest wart pół miliarda złotcyh kluczowy program polskiej artylerii. (s.B1)

Ruszyły przygotowania do aukcji pasma LTE. Przynajmniej 1,6 mld zł więcej niż zakładał plan budżetowy na 2013 r. spodziewa się Urząd Komunikacji Elektronicznej za pasma 800 i 2600 MHz. (s.B5)

Amerykańska gospodarka wyraźnie rusza z miejsca. Szczególne pwoody do optymizmu daje wzrost zatrudnienia w drobnym biznesie i zwiększenie aktywności kredytowej. (s.B8)

Wierzymy, że m.in. dzięki odpowiedniemu otoczeniu prawnemu i kolejnym odwiertom przejdziemy z fazy poszukiwań do wydobycia - mówi szef koncernu Chevron w Polsce, John Claussen. (s.B12)

PARKIET

Co się stanie, jesli Skarb Państwa przejmie akcje zgromadzone w OFE? Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych przeprowadziło symulację. Wnioski są zatrważające. W 72 spółkach zaangażowanie Skarbu wzrośnie powyżej 25 proc. W przypadku rozdrobionego akcjonariatu oznacza to przejęcie kontroli nad spółką. Przekroczenie 33 proc. głosów na WZA nastąpi w 41 spółkach. (s.1,19)

"Po tym, jak poinformowaliśmy o poszukiwaniu inwestora, otrzymujemy sygnały od grona zainteresowanych. To spora liczba podmiotów. Wśród nich są inwestorzy polscy i zagraniczni, finansowi i branżowi" - mówi Radosław Szubert, prezes Polmedu. Firma zamierza po publikacji wyników za pierwsze półrocze rozesłać potencjalnym inwestorom zaproszenie do przyjrzenia się spółce. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski był zły na Donalda Tuska, że ten na wtorkowej konferencji prasowej nie zdementował kategorycznie informacji o jego dymisji. I zagroził, że woli odejść, niż dać się grillować przez długie miesiące jak Jarosław Gowin. Premier złagodził sytuację i przekonał Rostowskiego, że nadal jest mu potrzebny. (s.7)

PULS BIZNESU

Kulczyk celuje w złoża złota, tantalitu i rud żelaza w Zimbabwe. Centar, w którym najbogatszy Polak ma 28 proc. udziałów, chce wydać 0,5 mld USD na inwestycje wydobywcze. (s.3)

Rząd musi przełknąć kolejną gorzką pigułkę - terminal LNG w Świnoujściu nie powstanie na czas. Minister skarbu szykuje plan awaryjny. (s.4,5)

Rząd przygotowuje terapię dla farmacji. Spadająca sprzedaż leków skłoniła resort gospodarki do przyjrzenia się branży. Na razie odbyło się jedno spotkanie robocze z przedstawicielami branży. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Deficyt budżetu w tym roku nie wyniesie 51,5 mld zł, jak zakłada rząd w przyjętej nowelizacji ustawy budżetowej. Może być o 5-6 mld zł mniejszy. Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ze sporą nadwyżką, celowo zawyżając ubytek dochodów z niektórych podatków. Dotyczy to zwłaszcza wpływów z VAT. (s.A1,A8)

Automatyczne stacje paliw wracają do łask. Niezależni operatorzy, niezrażeni porażką Neste w Polsce, chcą rozwijać bezobsługową sprzedaż paliw. (s.A8)

Egipt kosztował branżę turystyczną 200 mln zł. Znaczna część klientów nie dopłaci do droższych wczasów w innych krajach i zrezygnuje z wypoczynku. (s.A9)

Łupkowy entuzjazm wyraźnie przygasł. Rząd mówi o przyspieszeniu, spółki o intensyfikacji prac, a efektów nie widać. (s.A10)

Niską sprzedaż w Polsce producenci materiałów budowlanych i wykończeniowych nadrabiają za granicą. (s.A15) (PAP)

morb/