Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 18 lipca

18-07-2013 07:12
18.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 18 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Truphone, firma telekomunikacyjna rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza, zaczął przygotowania do mocniejszego wejścia na polski rynek. Nowa oferta ujrzy światło dzienne po wakacjach - dowiedziała się "Rz". (s. B1)

Zaciskanie pasa wyszło z mody. Łagodząc politykę fiskalną, Jacek Rostowski wpisuje się w europejskie trendy. Są jednak kraje, które mimo spowolnienia nie zwiększają dziury w budżecie. (s. B2-3)

PARKIET

Zanikająca inflacja skłania do szukania "przystani" dla oszczędności. Eksperci polecają inwestorom giełdę, obligacje korporacyjne, a w dłuższym terminie - nieruchomości. (s. 01, 03)

Prototypowa wersja BlueBoksa, analizatora krwi opracowanego przez PZ Coramy, jest ukończona i na dniach zostanie przedstawiona na targach. Kiedy może ruszyć produkcja? - W przypadku BlueBoksa przeznaczonego do gabinetów lekarskich, możliwe, że produkcja i dostawy do odbiorców ruszą już w II połowie przyszłego roku. Spodziewam się, że nie będzie to później niż połowa 2015 roku - mówi Tomasz Tuora, prezes spółki. (s. 04)

Powodzenie postępowania układowego Mediatela zależy od dwóch głównych wierzycieli - mówi Mirosław Janisiewicz, prezes spółki. (s. 05)

Dane o produkcji przemysłowej w czerwcu okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Ale w kolejnych miesiącach nie ma co się spodziewać przełomu w gospodarce. (s. 18)

GAZETA WYBORCZA

5 mld zł w cztery lata ma zainwestować w czynszówki rządowy Fundusz Mieszkań na Wynajem. Zamieszka w nich ponad 20 tys. rodzin. Organizatorem przedsięwzięcia ma być BGK. (s. 17)

Modlin skusi Ryanaira albo padnie? Prezes linii Wizz Air mówi wprost: - Nie zamierzamy wracać na lotnisko w Modlinie. Wybudowany za 370 mln zł podwarszawski port stoi pusty. Jego władze liczą, że ulituje się nad nim irlandzki Ryanair. (s. 20)

PULS BIZNESU

Po miesiącach stagnacji rosną kredyty hipoteczne i gotówkowe. W pierwszym przypadku to może być już trwały trend, w drugim - jednorazowy wyskok. (s. 2-3)

PZU ma szansę na megaprzejęcie. Słoweński rząd wystawi na sprzedaż narodowego ubezpieczyciela Triglav. Liczy na ofertę z Polski. (s. 3)

Z Polimeksu-Mostostalu ma zostać Polimex. Układ z wierzycielami nadmiermnie krępuje działalność spółki. Gregor Sobisch, nowy prezes, zamierza go renegocjować. (s. 6)

Pelion, Neuca, Farmacol, Penta i Enterprise Investors przygotowują ofery wiążące na zakup aptek Mediqa i ACP Pharmy. (s. 9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Sieci paliw walczą o polskie autostrady. W tym roku ma powstać 30 kolejnych miejsc obsługi podróżnych. (s. A10)

Przemysł najgorsze ma za sobą, wychodzi z dołka. Wzrost PKB w II kw. nie powinien być słabszy niż w I kw. (s. A11)

ZUS sprzedawałby akcje przejęte od OFE nawet 10 lat - obliczyli analitycy. Niestabilności na giełdzie można uniknąć tylko w jeden sposób - zostawiając aktywa w funduszach. (s. A15)

(PAP)

pel/