Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 13 czerwca

13-06-2013 07:43
13.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 13 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Oprocentowanie kredytów w złotych jest najniższe w historii. Dlatego pożyczając 200 tys. zł na 30 lat zapłacimy ratę poniżej 1 tys. zł miesięcznie. (s.B2)

Gazprom stawia na dostawy LNG dla Europy. Koncern zbuduje zakład LNG na potrzeby europejskiego rynku. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób będzie konkurował sam ze sobą i z innymi firmami z Rosji. (s.B4)

Mimo ewentualnej podwyżki, wpływy z akcyzy nie muszą być wyższe, bo sprzedaż piwa spadnie - mówi Tomasz Bławat, prezes Związku Browarów Polskich i szef Carlsberg Polska. (s.B16)

PARKIET

Wysokie zadłużenie i nieprawidłowości natury prawnej - takie zarzuty pod adresem Bakallandu wysuwa Radosław Kwaśnicki, radca prawny RKKW. Jest akcjonariuszem Bakallandu i Mispolu oraz pełnomocnikiem NDX. (s.1,4)

Pogarszająca się sytuacja należącej do Ciechu rumuńskiej fabryki sody może skłonić Ciech do jej zamknięcia. (s.1,7)

GPW sonduje możliwość wprowadzenia WIG 5 i WIG 30. Ten pierwszy miałby być indeksem, na bazie którego powstawałyby instrumenty pochodne, czy też produkty strukturyzowane. Drugi byłby głównym wskaźnikiem mierzącym koniunkturę giełdową. Analitycy spodziewają się, że oprócz dotychczasowych blue chips do WIG 30 wejdą LPP, Grupa Azoty, Boryszew, Cyfrowy Polsat, Alior, ING, TVN, Netia, Enea i Petrolinvest. (s.3)

Fiskus, który kilka lat sprawdzał księgi Elektrimu, chce od spółki przynajmniej 466 mln zł. O tym, że urząd skarbowy wydał decyzję niekorzystną dla spółki wiadomo od początku roku, ale zarząd trzymał w tajemnicy wysokość kary. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Gdyby sądzić po podatkach, jakie płacą w Polsce Apple i Google, można by pomyśleć, że spółki córki tych amerykańskich koncernów prowadzą u nas garażowy biznes. Tymczasem ich łączne obroty na polskim rynku to prawie 2 mld zł, niemal tyle, ile ma Ikea. (s.1,18)

Czeski kolejowy przewoźnik pasażerski LEO Express już od grudnia chce wjechać na polskie tory. Czy pokrzyżuje szyki PKP InterCity i jego flagowemu projektowi, czyli pociągom Pendolino? (s.17)

Poprawiają się wyniki Stadionu Narodowego. Do zysków droga daleka, ale rosną szanse, że nie trzeba będzie do niego dokładać. (s.18)

PULS BIZNESU

Zurich, szwajcarski gigant ubezpieczeniowy, chce wrócić na polski rynek. "Od kilku tygodni przedstawiciele Zurichu przyjeżdżają do Polski i starają się przekonać PKO BP, by to właśnie ich wybrano na partnera ubezpieczeniowego banku" - poinformował "PB" menadżer z rynku ubezpieczeniowego. (s.5)

Europejscy dyplomaci napisali list do wicepremiera Piechocińskiego, w którym skarżą się na praktyki GDDKiA wobec firm wykonawczych. (s.6)

Jerzy Kurella, wiceprezes PGNiG ds. handlu, który rozpocznie pracę 14 czerwca, sygnalizuje, że w zarządzie zajmie się chętnie kwestiami rynkowymi, czyli oprócz handlu również obszarem regulacji. Chce przygotować spółkę do liberalizacji rynku gazu. A na to potrzeba czasu. "Niezbędne jest porozumienie z URE na temat wizji rozwoju rynku gazu w ciągu najbliższych 10-15 lat. Jestem zdecydowanym zwolennikiem wolnego rynku i konkurencji, ale spółka to wrażliwy organizm" - powiedział. (s.8)

Rząd pożyczy ponad 1 mld euro w Europejskim Banku Inwestycyjnym na innowacyjne projekty. Sam dołoży drugie tyle. (s.10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNAPracę w Ciechu może stracić nawet ponad pół tysiąca osób, 10 proc. załogi. Umowy już są rozwiązywane z pracownikami warszawskiej centrali, odejdzie stąd 40 osób. To wstęp do sprzedaży koncernu. (s.A10)

Dług PBG wynosi dokładnie 2,776 mld zł. Na razie tajemnicą pozostaje szczegółowy wykaz wierzycieli. Zostanie opublikowany w ciągu najbliższego tygodnia. (s.A10)

Mirosław Szkałuba, wiceprezes PGNiG ds. zakupów, pełniący od ponad miesiąca obowiązki prezesa koncernu, prawdopodobnie pozostanie na stanowisku p.o. prezesa do końca kadencji zarządu. Upływa ona 13 marca 2014 r. (s.A13)

Firmy oferujące gwarancje muszą się liczyć z kolejnymi wypłatami odszkodowań z tytułu gwarancji dla budowlanki. A już w ubiegłym roku ta część biznesu była na dużym minusie. (s.A14) (PAP)

morb/