Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 12 września

12-09-2013 07:28
12.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 12 września.

RZECZPOSPOLITA

Według danych NBP i ONZ-owskiej agendy ds. handlu i rozwoju UNCTAD udział reinwestycji w Polsce w 2011 roku był trzykrotnie wyższy niż średnia europejska i o jedną piątą wyższy od średniej światowej. Inwestorzy cenią sobie przy reinwestycjach szybsze procedury administracyjne, niższe koszty, wyeliminowanie ryzyka związanego z wchodzeniem na nowy rynek. (s.B1)

Wydatki na oglądanie filmów, seriali i programów w trybie VoD wyłącznie w ramach ofert płatnej telewizji sięgną w 2018 r. na świecie 6 mld USD. (s.B2)

Poprawie sytuacji na rynku kredytów hipotecznych towarzyszy lekki wzrost marż, które są istotnym składnikiem oprocentowania. (s.B9)

JSW od września wprowadza plan oszczędnościowy. Analitycy jednak sceptycznie podchodzą do tej kwestii. Wynagrodzenia stanowią około połowy kosztów górniczego przedsiębiorstwa i bez porozumienia w tej sprawie ze związkami JSW nie uda się znacznie poprawić wyników finansowych. Przy obecnych, niskich cenach węgla spółce nie opłaca się zwłaszcza kosztowny 6-dniowy tydzień pracy. (s.B12)

PARKIET

W przyszłym roku na rynek mogą trafić akcje i obligacje nawet za kilkanaście miliardów złotych. Sprzedawać będzie zarówno Skarb Państwa jak i spółki czy OFE. Po rozmontowaniu OFE może być trudno znaleźć chętnych na tak dużą pulę papierów. (s.1,4)

Co czwarta giełdowa spółka od początku 2011 roku w każdym kwartale może pochwalić się zyskiem netto. Ale zaledwie 7 proc. firm zanotowało wzrost dynamiki sprzedaży. (s.3)

Zetkama odkłada przejęcia na 2014 rok. "Wszystko wskazuje na to, że nie uda się nam w tym roku zamknąć przejęcia. Zatrzymujemy proces, ponieważ nie znaleźliśmy porozumienia. Chodzi zarówno o kwestie biznesowe, jak i warunki przejęcia. Jeśli ze strony partnera będzie wola, możemy za pewien czas wrócić do rozmów" - powiedział Leszek Jurasz, prezes spółki. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Budżet wyciągnie z naszych kieszeni w 2014 roku dodatkowo miliardy złotych. Najwięcej dzięki utrzymaniu wyższego VAT. Zdrożeją papierosy i alkohol. Do tego dojdzie mrożenie PIT i likwidacja ulg. (s.19)

PULS BIZNESUJak policzył "PB", fiskus chce uzyskać grubo ponad 700 mln zł z podwyżki akcyzy na mocne trunki. Producenci nie dają mu szans i wróżą wzrost szarej strefy. (s.4)

Towarzystwa emerytalne rozmawiają z Lewiatanem na temat wspólnej kampanii promującej pozostanie w drugim filarze. (s.7)

Adamed rusza z budową centrum badawczo-rozwojowego. Koszt inwestycji to 20 mln zł. (s.8)

Po kilku fatalnych kwartałach na rynek rozwiązań IT dla przedsiębiorstw wraca dobry humor. Dotacje unijne i zmiany w VAT napędzą firmom z tej branży klientów. (s.9)

Inwestorzy szybko przełknęli zmiany w OFE. Zagraniczni gracze przesadzili z reakcją, a dziś wykorzystują przecenę do zakupu akcji. Hossa na GPW startuje od nowa i potrwa co najmniej do wiosny - uważają analitycy. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W śrdoę do Komisji Nadzoru Finansowego został złożony prospekt Energi - dowiedział się "DGP". Celem resortu skarbu jest przeprowadzenie oferty jeszcze w listopadzie. (s.A8)

Przecena akcji Polimeksu zmusiła Agencję Rozwoju Przemysłu do zawiązania rezerw. Rządowa agencja szuka sposobu na wyjście z twarzą z inwestycji. "ARP analizuje różne scenariusze działania wobec Polimeksu-Mostostalu" - oświadcza wiceprezes Jerzy Góra. Od sierpnia ARP może kupić dodatkowe akcje spółki, nawet o 40 proc. taniej niż rok wcześniej. Obecnie posiada pakiet 22 proc. Dzięki transakcji agencja uśredniłaby wartość swojego pakietu akcji. (s.A8)

Nad zarządem Kompanii Węglowej zebrały się czarne chmury. Jednym z punktów poniedziałkowych obrad rady nadzorczej koncernu są zmiany w zarządzie - dowiedział się "DGP". O zachowanie posady walczy Joanna Strzelec-Łobodzińska. (s.A9)

Danske Commodities i Neas Energy zamierzają handlować w Polsce gazem - dowiedział się "DGP". O nasz rynek powalczą również tacy potentaci jak Shell, GdF Suez, RWE i Rosjanie. (s.A11) (PAP)

morb/