Prognozy TMS Brokers ponownie liderem rankingu „FX Week”

12-11-2013 10:29
Dom Maklerski TMS Brokers w listopadzie znów znalazł się na pierwszym miejscu rankingu londyńskiego branżowego tygodnika „FX Week”. W kategorii miesięcznych prognoz walutowych eksperci DM TMS Brokers pod przewodnictwem Mariusza Potaczały wyprzedzili specjalistów m.in. z Crédit Agricole CIB, SEB i Bank of China, Wells Fargo, Morgan Stanley, i UBS.
Prognozy TMS Brokers ponownie liderem rankingu „FX Week”

TMS Brokers jest jedyną instytucją finansową z Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczącą w konkursie prestiżowego tygodnika „FX Week”. Prognozy walutowe co miesiąc publikuje tam ponad 30 czołowych instytucji walutowych z całego świata. Od 2008 r. TMS Brokers 175 razy zajmował pierwsze lub drugie miejsce. Tylko w ostatnich trzech miesiącach polski broker otrzymał wyróżnienie dwa razy - na początku września i listopada.

DM TMS Brokers po miesięcznej przerwie znów wyszedł na prowadzenie w rankingu miesięcznych prognoz „FX Week”. Dotyczyły one okresu 4.10-4.11 i niemal idealnie pokryły się z rzeczywistym kursem z 4 listopada. Mariusz Potaczała oczekiwał, że EURUSD na początku obecnego miesiąca spadnie do 1,35. W dniu rozliczenia kurs wynosił 1,3509. Pozostałe typy także były bardzo bliskie rzeczywistym notowaniom z 4 listopada. Prezes DM TMS Brokers oczekiwał, że kurs GBPUSD wyniesie 1,59 (było 1,5944), a USDCHF 0,91 (było 0,9114). Wszystkie prognozy i ich weryfikacja znajdują się w tabelce poniżej. Jakie były założenia zwycięskich prognoz?

 

Z jednej strony braliśmy pod uwagę, że opóźniający się proces ograniczania skupu aktywów przez Fed w USA i nierozwiązany kryzysu budżetowy ograniczy potencjał wzrostu kursu dolara w najbliższym czasie. Przyjęliśmy jednak, że Republikanie i Demokraci osiągną kompromis budżetowy „za pięć dwunasta”. Założyliśmy, że to pozwoli dolarowi częściowo odzyskać siły i wzmocnić się przede wszystkim do jena i franka szwajcarskiego - mówi Mariusz Potaczała.

W październiku euro kontynuowało rajd wobec dolara, DM TMS Brokers uważał jednak, że zbliża się on do końca. Prezes DM TMS Brokers spodziewał się, że ECB nie będzie długo tolerował aprecjacji euro , która wyraźnie przeszkadzała w ożywieniu gospodarki. Te oczekiwania zaczęły realizować się pod koniec października, gdy EURUSD poszedł mocno w dół w okolic 1,3830 do 1,35 na początku listopada.

Jakie są prognozy DM TMS Brokers na kolejny miesiąc? Mariusz Potaczała oczekuje, że euro pozostanie słabe.

Nastawienie inwestorów do euro ostatnio zmieniło się. Do niedawna było najlepsze od połowy 2011 roku, gdy ECB zacieśnił politykę. Tymczasem Rada Prezesów nie tylko nieoczekiwanie zredukowała koszt pieniądza do historycznych minimów, ale też pozostawiła sobie uchylone drzwi do obniżenia stopy depozytowej do wartości ujemnych. Rozchodzące się drogi polityki pieniężnej ECB i Fed zaowocują naszym zdaniem kolejną falą zniżek kursu EURUSD. Należy przy tym zastrzec, że proces ten przyśpieszy, gdy zniknie niepewność dotycząca wpływu paraliżu administracji USA na koniunkturę, a groźba kolejnej eskalacji kryzysu politycznego zostanie zażegnana – mówi Mariusz Potaczała.

DM TMS Brokers oczekuje, że za miesiąc notowania EURUSD spadną do 1,32, a za trzy miesiące do 1,29.

Zwycięskie prognozy DM TMS Brokers

Czołówka rankingu „FX Week” (po weryfikacji miesięcznych prognoz z 4 października)

 1. TMS Brokers
 2. Crédit Agricole CIB
 3. SEB
 4. Bank of China
 5. Monex Europe
 6. CIBC
 7. Royal Bank of Scotland
 8. Barclays
 9. Scotiabank
 10. Wells Fargo
 11. Morgan Stanley
 12. Rabobank
 13. Standard Chartered
 14. Lloyds Bank
 15. Bank of Montreal

 

O „FX Week”

Prestiżowy, wiodący londyński tygodnik branżowy, poświęcony tematyce rynkowej i nowym trendom na rynku walutowym. „FX Week” jest wydawany od 1990 r. Jego czytelnicy to inwestorzy indywidualni i specjaliści pracujący dla globalnych instytucji finansowych. „FX Week” dociera także do międzynarodowych korporacji i firm oraz dostawców nowoczesnych technologii dla banków i instytucji finansowych.