Produkcja w tendencji wzrostowej, prawdopodobna kontynuacja II poł. '13 - MF

17-07-2013 16:38
17.07. Warszawa (PAP) - Produkcja znajduje się obecnie w tendencji wzrostowej, która powinna być kontynuowana w II połowie roku - uważają analitycy resortu finansów. Ich zdaniem, sytuacja w przemyśle jest zgodna ze scenariuszem poprawy aktywności gospodarczej w II połowie roku.

"Wyniki produkcji sprzedanej przemysłu w czerwcu zaskoczyły pozytywnie. Produkcja przemysłowa zwiększyła się aż o 3,1 proc. w ujęciu miesięcznym (dane wyrównane sezonowo), a w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 3 proc. (dane surowe). W naszej ocenie produkcja po słabym początku br. znajduje się obecnie w tendencji wzrostowej, która powinna być kontynuowana w II połowie br." - napisano w przesłanej PAP informacji.

"Z danych wynika, że w lepszej sytuacji znajdują się branże z dużym udziałem sprzedaży na rynki zagraniczne. Rozwój sytuacji w przemyśle jest zgodny z naszym scenariuszem zakładającym poprawę dynamiki aktywności gospodarczej w II połowie br., który w dużej mierze opiera się na założeniu poprawy sytuacji na polskich rynkach eksportowych" - dodano.

GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 3,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,8 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w czerwcu wzrostu produkcji o 1,0 proc. rdr oraz wzrostu o 1,0 proc. mdm.

Bartek Godusławski (PAP)nik/ asa/