Produkcja przemysłowa w V spadła rdr o 1,8 proc. - GUS (opinia)

19-06-2013 14:14
19.06. Warszawa (PAP) - Produkcja przemysłowa w maju spadła o 1,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w maju rdr o 1,5 proc., a mdm spadła o 1,0 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się spadku produkcji o 1,5 proc. rdr oraz spadku o 0,3 proc. mdm.

Poniżej opinia:

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (mail)

"Zgodnie z oczekiwaniami dynamika produkcji przemysłowej w maju wróciła do wartości ujemnych. Wpływ na taki wynik miała mniejsza liczba dni roboczych (zarówno wobec kwietnia br. jak i maja ub.r.), wysoka baza statystyczna z maja ub.r. (w związku z rozpoczynającymi się rok temu w czerwcu mistrzostwami Euro 2012), ale przede wszystkim wciąż niski popyt krajowy i zagraniczny. Uwzględniając większą skłonność do oszczędzania gospodarstw domowych oraz ograniczanie przez nie wydatków konsumpcyjnych, należy liczyć się z tym, że w kolejnych miesiącach br. spadki produkcji sektora przemysłowego będą przeważać, choć pojawić się powinny także okresy niewielkich wzrostów. Żadnych wzrostów natomiast nie należy spodziewać się w tym roku w przypadku produkcji budowlano-montażowej. Na ożywienie w tym sektorze trzeba będzie czekać jeszcze bardzo długo.

Słabe majowe dane z sektora przemysłowego i budowlanego, w połączeniu z innymi opublikowanymi w ostatnich dniach (niska inflacja, spadek zatrudnienia i mizerny wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw) są niewątpliwie wsparciem dla zwolenników dalszych cięć stóp procentowych w RPP. Sądzimy, że w lipcu - przy okazji publikacji najnowszej projekcji inflacji i PKB - Rada raz jeszcze przegłosuje wniosek o obniżkę stóp procentowych o 25 pb, i na tym zakończy trwający od listopada 2012 r. cykl łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce". (PAP)

map/ ana/