Produkcja jabłek w '13 o 20 proc. niższa rdr - Makosz z TRSK

01-07-2013 10:58
01.07. Warszawa (PAP) - Produkcja jabłek w 2013 r. będzie w Polsce o 20 proc. niższa niż w zeszłym roku - ocenił w rozmowie z PAP prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych Eberhard Makosz. Ceny jabłek powinny być niższe niż przed rokiem, a część strat zostanie pokryta importem.

"Bazując na danych, które już mamy dostępne należy prognozować, że w tym roku produkcja jabłek będzie o 20 proc. niższa niż przed rokiem. GUS oszacował zbiory w 2012 r. na 2,5-2,6 mln ton. Z tych strat, większość dotyczyć będzie jabłek przemysłowych" - powiedział w poniedziałek PAP Makosz.

"Jakość jabłek z pewnością będzie lepsza niż przed rokiem, choć mieliśmy pewne gradobicia. Wydaje się, że ceny jabłek w tym roku będą niższe niż przed rokiem, gdyż mniejsze zbiory krajowe mogą częściowo zostać zrekompensowane importem. Produkcja jabłek zarówno na Zachodzie jak i Wschodzie Europy będzie większa niż przed rokiem" - dodał.

Zdaniem Makosza, eksport jabłek z Polski będzie w 2013 r. niższy niż przed rokiem i przy niższych cenach.

"Będziemy mieli duży problem aby sprzedać za granicą jabłka o gorszej jakości. To przełoży się zarówno na wolumen sprzedaży jak i ceny" - dodał.

Makosz prognozuje, że całościowe zbiory owoców w 2013 r. będą niższe niż przed rokiem.

"Decydować będzie oczywiście mniejsza produkcja jabłek, które mają największy udział w koszyku owocowym. Mniej niż przed rokiem będzie także śliwek. Nieco więcej będzie natomiast wiśni oraz czereśni, a znacznie więcej zbierzemy gruszek, moreli i brzoskwiń" - dodał.

"Nie można jednak przesądzać, że ze względu na mniejszą podaż owoców ich ceny będą wyższe niż przed rokiem. Podobnie jak w przypadku jabłek, decydujące będą uwarunkowania na całym rynku europejskim" - dodał.

Nikodem Chinowski (PAP)

nik/ asa/