Prawdopodobnie do końca roku bez zmian poziomu stóp proc. - Chojna-Duch, RPP

09-07-2013 09:35
09.07. Warszawa (PAP) - Prawdopodobnie do końca roku wstrzymane będą działania w zakresie zmian poziomu stóp procentowych - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, członkini RPP.

"W kolejnych miesiącach, do końca roku, prezes Belka zapowiedział wstrzymanie działań w zakresie stóp i prawdopodobnie to będzie utrzymane" - powiedziała we wtorek w TVN CNBC Chojna-Duch.

"Nie można obniżać stóp w nieskończoność. Ten poziom musi być ostrożny, umiarkowany. Nie może to być mechaniczna adaptacja rozwiązań zewnętrznych" - dodała.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w lipcu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjną do 2,50 proc. Prezes NBP Marek Belka poinformował po posiedzeniu Rady, że po lipcowej obniżce RPP przechodzi do tzw. nastawienia neutralnego i w jego ocenie stopy procentowe powinny się utrzymać na obecnym poziomie co najmniej do końca 2013 roku.

Chojna-Duch uważa, że byłoby wskazane, aby utrzymać stopy proc. na obecnym poziomie do końca roku, ale nie można wykluczyć żadnych ruchów.

"Byłoby wskazane, żeby utrzymać je (stopy proc. - PAP) do końca roku. Wszystko jest możliwe, ale to muszą być poważne zawirowania na rynkach zewnętrznych, bo u nas nic nie wskazuje na to, aby do takiej sytuacji mogło dojść" - powiedziała. (PAP)

nik/ ana/