Potrzebna dalsza poprawa na rynku pracy USA aby zmniejszać QE - minutes

22-05-2013 20:36
22.05. Nowy Jork (PAP) - Wielu członków FOMC w trakcie ostatniego posiedzenia było zdania, że aby możliwe było zmniejszenie skali realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego, konieczna jest dalsza poprawa na amerykańskim rynku pracy. Jednocześnie jednak kilku z nich oświadczyło, że może rozważyć ograniczenie QE już w czerwcu - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku oceniła, że poprawiły się perspektywy rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.

"Wielu z tych członków wskazało jednak, że jest konieczna dalsza poprawa, większe zaufanie do perspektyw rynku pracy - lub mniejsze ryzyko pogorszenia się perspektyw rynku pracy - aby wskazane stało się ograniczenie tempa skupu obligacji" - napisano w minutes.

Jednocześnie jednak kilku członków FOMC oświadczyło, że są gotowi wprowadzić zmiany w programie skupu obligacji już na nadchodzącym posiedzeniu FOMC, zaplanowanym na 17-18 czerwca, "jeśli dane z gospodarki USA będą zawierały dowody na wystarczająco silny i zrównoważony wzrost".

Z "minutes" wynika również, że członkowie FOMC rozpoczęli przegląd strategii wycofywania się z obecnej polityki akomodacji monetarnej. Chcą oni tym samym zapewnić rynki o zdolności do uniknięcia w amerykańskiej gospodarce wzrostu inflacji, w miarę jak rosnąć mogą wynagrodzenia oraz popyt konsumpcyjny w USA - napisano w minutes.

Na ostatnim posiedzeniu członkowie FOMC pozostawili politykę monetarną w USA bez zmian. Amerykańscy bankierzy centralni oświadczyli, że są gotowi zmniejszyć lub zwiększyć skalę obecnie realizowanego programu skupu aktywów z rynku w zależności od rozwoju sytuacji w gospodarce USA.

W środę szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke podczas wystąpienia przed Kongresem USA powiedział, że przedwczesne zacieśnienie polityki monetarnej może spowolnić lub zakończyć proces odbicia w amerykańskiej gospodarce.

W bardziej jastrzębim tonie wypowiedziało się ostatnio kilku innych amerykańskich bankierów centralnych. Gotowość do ograniczenia skali wsparcia monetarnego sugerowali szef oddziału Rezerwy Federalnej z San Francisco John Williams oraz Charles Plosser, przewodniczący oddziału Fedu z Filadelfi. Plosser ocenił, że Rezerwa Federalna powinna rozpocząć ograniczanie skali skupu aktywów z rynku już na kolejnym posiedzeniu.

W grudniu 2012 r. amerykański bank centralny uchwalił program stymulacyjny, w ramach którego od początku stycznia Fed skupuje obligacje warte 45 mld USD miesięcznie. Grudniowa inicjatywa zastąpiła skup aktywów, o tej samej wartości, realizowany w ramach wygasłej w 2012 roku operacji twist.

Nowy program skupu jest realizowany jednocześnie z uchwalonym we wrześniu 2012 r. programem skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Tym samym Fed skupuje miesięcznie aktywa warte 85 mld USD. (PAP)

wst asa/