PO wybrała szefów powiatów, zmiany m.in. w Warszawie, Białymstoku, Opolu

06-10-2013 16:44
06.10. Warszawa (PAP) - Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Robert Tyszkiewicz w Białymstoku, Tadeusz Jarmuziewicz w Opolu - to niektórzy z nowych przewodniczących PO w miastach powiatowych. Na kolejne kadencje wybrani zostali szefowie partyjnych struktur m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni.

Od tygodnia Platforma wybierała nowych przewodniczących w powiatach, w tym w miastach na prawcah powiatu. Do zmian personalnych doszło m.in. w Warszawie, Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Rzeszowie oraz Opolu. Mandat na kolejną kadencję otrzymali z kolei przewodniczący Platformy m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku i Gdyni.

Wybory w powiatach poprzedzają, budzące największe emocje w partii, wybory władz w regionach zaplanowane na 21-27 października. Proces wyborczy w PO zakończy konwencja krajowa, która zbierze się 23 listopada.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została wybrana na przewodniczącą PO w stolicy. Była jedyną kandydatką. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie kandydowała Małgorzata Kidawa-Błońska, która kierowała stołeczną Platformą od 2006 r.

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz został nowym przewodniczącym białostockich struktur PO. Jego rywalem był członek zarządu województwa podlaskiego Karol Pilecki. Tyszkiewicz powiedział PAP, że jego celem jest doprowadzenie PO do wygranej po raz trzeci w wyborach na prezydenta Białegostoku oraz do rady miejskiej.

Były wiceminister infrastruktury, poseł PO Tadeusz Jarmuziewicz został szefem struktur PO w Opolu. Nie miał kontrkandydatów. Jarmuziewicz zastąpi na stanowisku Ryszarda Zembaczyńskiego, prezydenta miasta sprawującego tę funkcję przez trzy kadencje. Według członków opolskiej PO Jarmuziewicz będzie kandydatem partii na prezydenta Opola. "Nie mówię nie, ale to jeszcze daleka droga" - powiedział PAP Jarmuziewicz.

Senator Leszek Piechota został szefem powiatowych struktur PO w Katowicach. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Katowicką PO wcześniej kierował Adam Matusiewicz. W połowie września br. decyzją zarządu krajowego partii został usunięty z partii. Wcześniej, w grudniu ub. roku, zrezygnował z funkcji marszałka województwa śląskiego - w związku z chaosem w Kolejach Śląskich.

W Częstochowie senator Andrzej Szewiński zastąpił, rezygnującą z przewodzenia w miejskiej Platformie, posłankę Halinę Rozpondek. W Gliwicach szefem partii został poseł Borys Budka, jego konkurentem był poseł Jan Kaźmierczak. Budka zastąpił posła Andrzeja Gałażewskiego.

Jolanta Kaźmierczak, zastępca dyrektora podkarpackiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, została wybrana szefową miejskich struktur PO w Rzeszowie. Wygrała rywalizację z Danutą Stępień, dyrektorką IV LO w Rzeszowie. W wyborach nie uczestniczył dotychczasowy przewodniczący rzeszowskiej PO Marek Poręba.

Europoseł Filip Kaczmarek ponownie został szefem PO w Poznaniu. Był jedynym kandydatem na tę funkcję, którą pełni od 2010 roku. "Nie chcę dużo zmieniać. To będzie dla nas ważna kadencja, bo mamy podczas niej cztery cykle wyborcze w ciągu dwóch lat" - powiedział Kaczmarek.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiejskiego Jacek Protasiewicz został ponownie wybrany na przewodniczącego PO w powiecie wrocławskim. Wygrał z posłem Sławomirem Piechotą stosunkiem głosów 161 do 69. Podstawową różnicą programową dzielącą obu kandydatów był stosunek do współpracy PO z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Za nawiązaniem takiej współpracy opowiada się Protasiewicz, przeciwko takim planom był Piechota. Przemawiając do uczestników zjazdu wyborczego Protasiewicz podkreślił, że dla mieszkańców Wrocławia spór pomiędzy PO a Dutkiewiczem jest "nieczytelny". "Obywatele mówią, że chcą zgody, gdy chodzi o Wrocław. Jestem gotów do takiej współpracy. Współpracy nie na kolanach, ale po partnersku" - mówił.

Kolejną kadencję w łódzkiej PO rządzić będzie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, była jedynym kandydatem. Zdanowską popierał m.in. wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO). Krzysztof Kwiatkowski, o którym mówi się, że jest oponentem Grabarczyka, w związku z wyborem na szefa NIK, złożył partyjną legitymację.

Poseł Bożenna Bukiewicz została ponownie przewodniczącą struktur PO w mieście i powiecie grodzkim Zielona Góra. W niedzielnych, nie miała kontrkandydatów. W Gorzowie Wlkp. na kolejną kadencję została wybrana poseł Krystyna Sibińska. Jej kontrkandydatem był Michał Bajdziński.

Posłanka Agnieszka Pomaska została, po raz drugi, wybrana na przewodniczącą PO w Gdańsku, wygrała rywalizację z lokalnym radnym Piotrem Grzelakiem. W Gdyni szefem PO został wybrany, już na trzecią kadencję, poseł Tadeusz Aziewicz; nie miał rywali.

W Rybniku szefem powiatowej PO został ponownie poseł Marek Krząkała, a w Sosnowcu na stanowisku pozostał obecny członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński. Przewodniczący rady miejskiej Olsztyna Jan Tandyrak został ponownie szefem struktur powiatowych PO w tym mieście. W Radomiu kolejną kadencję rządzić będzie Zbigniew Banaszkiewicz, wiceprezes ARiMR.

Przewodniczącego na kolejną kadencję nie wybrała natomiast PO w Szczecinie. Z kierowania tą strukturą zrezygnował w ostatnim czasie europoseł Sławomir Nitras, szef szczecińskiej PO od 2004 r. Swoim przeciwnikom Nitras zarzucił "pompowanie" kół partyjnych w Szczecinie. Szef zachodniopomorskiej PO Stanisław Gawłowski poinformował, że zjazd szczecińskiej PO odbędzie się prawdopodobnie 13 października. (PAP)

laz/ mag/ bg/