Po V sfinansowane 80 proc. potrzeb pożyczkowych; latem ograniczenie podaży - Marczak

29-05-2013 13:46
29.05. Warszawa (PAP) - Po maju Ministerstwo Finansów sfinansowało 80 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych i latem planuje wyraźnie ograniczyć podaż SPW. W dobrej sytuacji rynkowej miesięcznie organizowane będzie po jednym przetargu - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF.

"Po maju mamy sfinansowane 80 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych i rezerwę środków złotowych i walutowych w wysokości około 38 mld zł" - napisał Marczak w komentarzu do planu podaży na czerwiec.

Dyrektor poinformował również, że w miesiącach wakacyjnych resort wyraźnie ograniczy ofertę papierów skarbowych.

"W dobrej sytuacji rynkowej przeprowadzimy po jednym w miesiącu przetargu sprzedaży obligacji o ograniczonej podaży. W przypadku istotnego pogorszenia sytuacji na rynku długu możemy zrezygnować z oferowania obligacji i powrócić do sprzedaży bonów" - napisał.

"Jednocześnie w tym okresie powinniśmy zaciągnąć kolejną transzę kredytu w Banku Światowym o wartości 1 mld euro" - dodał.

"Do końca bieżącego roku wartość wykupywanych papierów skarbowych i wypłacanych odsetek będzie większa od nowo emitowanego długu na rynku krajowym" - informuje Marczak.

Z jego wypowiedzi wynika również, że wysoki stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych i zwiększenie rezerwy płynnościowej o kilkanaście miliardów złotych pozwala kontynuować oddłużanie się w papierach o najkrótszych okresach wykupu.

"Dzisiaj na przykład wykupimy bony skarbowe o wartości 3,6 mld zł, a w czerwcu ich koleją pulę za ponad 1,7 mld zł" - poinformował.

Ministerstwo Finansów zaoferuje 6 czerwca obligacje PS0718/WZ0119 za 2-6 mld zł.

"W czerwcu na przetargu sprzedaży zaoferujemy tylko obligacje 5-letnie stało- i zmiennoprocentowe z podażą dostosowaną do zainteresowania inwestorów. Oferta na przetarg zamiany uwarunkowana będzie sytuacją rynkową" - napisał Marczak.

Dyrektor departamentu w MF podał również, że po wzroście portfela SPW nierezydentów w kwietniu, w maju saldo napływu na rynek lokalny jest również dodatnie.

"W kwietniu portfel papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o 1,8 mld zł (przy wykupie obligacji PS0413 od tej grupy na kwotę 4,9 mld zł) osiągając kolejny rekordowy poziom - 207,3 mld zł" - poinformował Marczak.

"W maju saldo portfela inwestorów zagranicznych jest również dodatnie" - dodał. (PAP)

bg/ ana/