Państwo nie sięgnie po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE - premier

10-06-2013 22:50
10.06. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk otrzymał już raport z przeglądu OFE i będzie on wkrótce przedmiotem publicznej debaty. Premier zapewnia, że państwo nie sięgnie po pieniądze, które Polacy do tej pory odłożyli w funduszach emerytalnych, a jednym z rozważanych wariantów jest dobrowolny w nich udział.

"Dostałem kilka dni temu na stół raport w sprawie OFE, który przygotowali ministrowie pracy i finansów. Ten raport będzie niedługo dostępny do publicznej dyskusji. Z niego będą także wynikały rekomendacje, co dalej zrobić z OFE" - powiedział premier Tusk w programie TVP2 "Tomasz Lis. Na żywo".

"Nie ma mowy o tym, żeby państwo sięgnęło po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE, niezależnie od tego, że to nie był system, który pozwalał odkładać je dobrowolnie" - dodał.

Premier nie chce zdradzać jeszcze szczegółów, zaznacza też, że wnioski z raportu będą przedmiotem publicznej dyskusji. Poinformował jedynie, że jednym z rozważanych wariantów jest dobrowolność uczestnictwa w funduszach emerytalnych.

"Mowa jest w nim np. o dobrowolności. Dzisiaj dla nas najważniejszą kwestią jest, żeby Polak dysponujący swoimi pieniędzmi wiedział, że to jest jego decyzja, w jaki sposób chce oszczędzać na emeryturę" - powiedział premier Tusk.

"Nie jestem dokrynalnym przeciwnikiem OFE, ale widzę, że dotychczasowe osiagnięcia OFE, w tym poziom emerytury, które gwarantują, w porównaniu do tego, ile pieniędzy one zarobiły, jest nie do zaakceptowania" - dodał. (PAP)

pr/