Osiągnięcie stopy bezrobocia 13,8 proc. na koniec '13 trudne - Męcina

15-05-2013 09:50
15.05. Katowice (PAP) - Osiągnięcie na koniec 2013 roku stopy bezrobocia na poziomie 13,8 proc. będzie trudne bez interwencji na rynku pracy - uważa Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

"Osiągnięcie na koniec tego roku stopy bezrobocia na poziomie 13,8 proc., którą prognozujemy w wieloletnich prognozach, bez interwencji na rynku pracy będzie trudne" - powiedział dziennikarzom Męcina.

Wiceminister powiedział także, że dynamika spadku stopy bezrobocia w maju będzie podobna do kwietniowej, którą resort szacuje na 0,3 pkt. proc., choć w żadnym z miesięcy tego roku nie spadnie poniżej 13 proc.

"Myślę, że w maju dynamika spadku stopy bezrobocia będzie podobna jak w kwietniu i utrzyma się także w czerwcu. Kluczowa jest sytuacja w strefie euro. Jeżeli tam będziemy widzieli ożywienie, to oczywiście przełoży się to także na naszą gospodarkę i rynek pracy" - powiedział Męcina.

"Oczywiście nasza interwencja na rynku pracy z ubiegłego roku też pomaga, ofert pracy jest więcej z miesiąca na miesiąc. Jesteśmy w stanie dzięki elastycznemu czasowi pracy i innym działaniom antykryzysowym uchronić 150 tys. miejsc pracy. Myślę, że w tym roku stopa bezrobocia w żadnym z miesięcy nie spadnie poniżej 13 proc., w połowie roku to może być 13,5 proc." - dodał.

Z ostatnich prognoz resortu pracy wynika, że spadek stopy bezrobocia w maju wyniesie 0,2-0,5 pkt. proc., a w kwietniu stopa wyniesie 14,0 proc. wobec 14,3 proc. w marcu. Liczba bezrobotnych wyniosła 2.258,6 tys. osób i spadła wobec marca o 55,8 tys., czyli o 2,4 proc.(PAP)

bg/ kba/ ana/