Ocieplenie w nastrojach i planach zakupowych MŚP - Karella Research

24-05-2013 12:33
24.05. Warszawa (PAP) - Wskaźnik KERNA monitorujący nastroje w mikro, małych i średnich firmach wzrósł w II kw. 2013 roku do minus 58,31 pkt. i jest wyższy o prawie 20 pkt. w stosunku do ubiegłego kwartału. Jednocześnie Index ZAIR, ilustrujący decyzje zakupowe zanotował progresję do minus 64,1 pkt., co także jest pozytywnym odczytem, tym bardziej że obecnie notowany skok w skłonności do inwestowania jest wysoki, wyższy nawet niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z najnowszego kwartalnego badania Instytutu Keralla Research.

"Przyszło długo oczekiwane ocieplenie w nastrojach i planach zakupowych mikro, małych i średnich firm w Polsce. Choć przedsiębiorcy są nadal wstrzemięźliwi i daleko im do optymizmu, jednak ich prognozy dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju oraz kondycji firm zapowiadają w tym kwartale mocne odbicie po ostatnich miesiącach, kiedy to nastroje w MŚP były najgorsze od 2009 roku. Na ile to odbicie będzie trwałe i nie jest związane tylko z cyklem koniunkturalnym pokażą kolejne kwartalne badania" - napisano w najnowszym badaniu Instytutu Keralla Research, który co kwartał monitoruje polskie MŚP.

Z badania wynika, że wbrew temu, że 2013 rok zapowiadał się jako jeden z najtrudniejszych dla MŚP "już w maju większości przedsiębiorców udaje się - mozolnie, ale jednak - odbudowywać kapitał i stopniowo popuszczać gorset inwestycyjny".

"W tym kwartale nawet 15 proc. firm deklaruje zwiększyć zatrudnienie, gdy jeszcze kwartał temu więcej firm cięło etaty niż je zwiększało, zakładając przede wszystkim ponury scenariusz dla swojej firmy" - napisali analitycy Keralla w komentarzu do wyników badania.

Ich zdaniem nie należy się jednak z pewnością doszukiwać informacji, świadczących o zażegnaniu problemów gospodarczych.

"Wciąż ponad 43 proc. badanych nie chce inwestować i bardzo ostrożnie podchodzi do kwestii wydatków firmowych. Liczne są też głosy krytyczne dotyczące kondycji gospodarczej kraju i tego, jak się w Polsce prowadzi biznes. Powrót do wyników prezentowanych w kolorze zielonym - wciąż przed nami. Tym bardziej, że już ponad połowa przedsiębiorców uważa, że gospodarki Europy, w tym Polski wyjdą z kryzysu i poprawi się kondycja ekonomiczna krajów dopiero w 2015 roku lub później" napisali analitycy.

Badanie przeprowadzono na próbie 600 przedsiębiorstw zatrudniających do 250 osób. Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna. W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową; firmy aktywne, niepaństwowe.(PAP)

kba/ osz/