Obniżkę stóp NBP o 25 pb w lipcu poparł prezes NBP oraz 4 członków RPP - MSiG

26-08-2013 09:18
26.08. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu RPP 3 lipca za obniżką stóp NBP o 25 pb głosowali: prezes NBP Marek Belka oraz Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch, Jerzy Hausner i Anna Zielińska-Głębocka - wynika z najnowszego numeru Monitora Sądowego i Gospodarczego. Potwierdza to wcześniejsze, nieoficjalne informacje, które podała PAP.

Głos prezesa NBP miał charakter rozstrzygający o obniżce. Przeciwko obniżce stóp o 25 pb głosowali: Zyta Gilowska, Adam Glapiński, Andrzej Kaźmierczak, Andrzej Rzońca oraz Jan Winiecki.

Z opisu dyskusji na lipcowym posiedzeniu decyzyjnym RPP, który opublikował NBP w ubiegłym tygodniu wynika, że nie złożono innych wniosków o zmianę poziomu stóp NBP, poza przyjętym wnioskiem o obniżkę o 25 pb.

W lipcu RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb, a w komunikacje uzasadniającym decyzję napisała, że decyzja ta kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej, podczas którego stopy NBP zostały obniżone łącznie o 225 pb. Na konferencji po decyzji RPP prezes Marek Belka ocenił, że obecny poziom stóp procentowych powinien utrzymać się co najmniej do końca tego roku.

Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 2,50 proc., lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00, zaś redyskonta weksli 2,75 proc. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 3-4 września.(PAP)

jba/ asa/