O podwyżkach stóp można zacząć myśleć nie wcześniej niż za 2-3 kw. - Winiecki, RPP

01-08-2013 12:45
01.08. Warszawa (PAP) - O powrocie do historycznych poziomów stóp procentowych można zacząć myśleć dopiero wtedy, gdy pojawi się związek między niskim poziomem stóp a dynamiką kredytów, co może nastąpić za dwa-trzy kwartały - wynika z czwartkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej Jana Winieckiego.

Pytany w TVN CNBC, kiedy należałoby podnosić stopy procentowe Winiecki odpowiedział: "O tym w tej chwili nie myślę".

Pytany jak długo miałby potrwać ten okres najniższych historycznie stóp procentowych członek RPP odpowiedział: "Byłem zdania, że zakres odziaływania stóp procentowych jest bardzo niewielki i na pewno nie oddziałują na inwestycje prywatne i jeszcze przez kilka kwartałów nie będą oddziaływać".

"I myślę, że dopóki to oddziaływanie się nie zacznie, że będziemy mieli jakiś związek z niskimi stopami procentowymi a rosnącymi kredytami, to w gruncie rzeczy mówienie o tym, by wracać do historycznych stóp procentowych jest na pewno przedwczesne" - dodał.

Pytany, jak długo ten okres mógłby trwać, Winiecki odparł: "Dwa, trzy kwartały, to jest ten okres, w którym być może zacznie zmieniać się podejście przedsiębiorców do inwestycji, bo ewidentnie im nic to nie dawało przy obecnej sytuacji gospodarczej, że stopy procentowe zeszły do najniższych w historii poziomów".(PAP)

kba/ fdu/ osz/