Nowelizacja budżetu '13, oprócz cięcia wydatków, z podwyższeniem deficytu - źródło

11-06-2013 16:53
11.06. Warszawa (PAP) - Nowelizacja budżetu na 2013 rok, oprócz oszczędności po stronie wydatkowej, będzie się też najprawdopodobniej wiązała z podwyższeniem deficytu budżetowego - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Budżet na 2013 rok skonstruowano przy założeniu wzrostu PKB o 2,2 proc. i inflacji średniorocznej 2,7 proc., deficyt budżetowy ustalono ma maksymalnym poziomie 35,565 mld zł. Obecnie Ministerstwo Finansów szacuje, że tegoroczne tempo wzrostu gospodarczego będzie na poziomie 1,5 proc., a średnioroczny wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych wyniesie 1,6 proc.

"Jest jeszcze trochę za wcześnie, aby określić, jaki będzie wzrost deficytu budżetowego, to zależy od skali możliwych oszczędności. Najprawdopodobniej podniesienie limitu deficytu budżetowego będzie nieuniknione, ale na pewno nie w takiej wysokości jak sugeruje ubytek po stronie dochodowej" - powiedział PAP rozmówca z Ministerstwa Finansów, pragnący zachować anonimowość.

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że nowela tegorocznego budżetu jest prawdopodobna, a o tym, w którym kierunku i w jaki sposób zostanie przeprowadzona rząd może zdecydować latem.

"Sam proces legislacyjny związany z nowelizacji zostanie najprawdopodobniej przeprowadzony wczesną jesienią" - poinformował rozmówca PAP.

Dodał, że nie będzie problemów ze sfinansowanie zwiększonego limitu deficytu budżetowego, ze względu na wysoki stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych.

Resort finansów po maju sfinansował 80 proc. potrzeb pożyczkowych na ten rok wynoszących brutto 145 mld zł. (PAP)

bg/ osz/