Nowela budżetu '13 prawdopodobna, kierunek zmian latem - premier (opis)

11-06-2013 16:17
11.06. Warszawa (PAP) - Nowelizacja ustawy budżetowej na 2013 rok jest prawdopodobna, a o tym, w którym kierunku i w jaki sposób zostanie przeprowadzona rząd może zdecydować latem - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

"Przegląd tego co możliwe w związku z niższym wzrostem i niższymi wpływami budżetowymi zakończy się prawdopodobnie nowelą budżetową. W czerwcu zakończę rozmowy z ministrami, tak aby opisać realne możliwości oszczędności, po to aby cięcie wydatków nie dotyczyło tych o charakterze społecznym. (...) Wydaje się, że jesteśmy bliscy takich rozwiązań, które ograniczą trochę możliwości wydatkowania przez poszczególne resorty. Jako pierwszy przykład podam, że możliwe są niższe wydatki w krytycznym roku 2013 na przykład na zbrojenia" - powiedział na konferencji prasowej premier.

"Nowelizacja jest o wiele bardziej prawdopodobna niż mniej. Z taką wstępną propozycją będziemy na pewno gotowi latem, to będzie miało sens, kiedy przed jesienią zdążymy z takim projektem" - dodał.

Budżet na 2013 rok skonstruowano przy założeniu wzrostu PKB o 2,2 proc. i inflacji średniorocznej 2,7 proc., deficyt budżetowy ustalono ma maksymalnym poziomie 35,565 mld zł. Obecnie Ministerstwo Finansów szacuje, że tegoroczne tempo wzrostu gospodarczego będzie na poziomie 1,5 proc., a średnioroczny wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych wyniesie 1,6 proc. (PAP)

bg/ osz/