Nie ma ryzyka przekroczenia progu 55 proc. długu do PKB w '13 i '14 - Kotecki

18-07-2013 11:04
18.07. Warszawa (PAP) - W 2013 oraz 2014 roku nie ma ryzyka przekroczenia progu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB - powtórzył w czwartek Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Kotecki pytany w czwartek przez dziennikarzy czy jest ryzyko przekroczenia progu 55 proc. długu publicznego do PKB w tym i przyszłym roku odpowiedział: "nie ma takiego ryzyka".

"Dokładne szacunki poziomu długu poznamy za 2-3 tygodnie, ale na pewno jesteśmy w bezpiecznej odległości od poziomu 55 proc." - powiedział Kotecki.

We wtorkowej rozmowie z PAP Kotecki informował, że planowana przez rząd nowelizacja budżetu państwa na 2013 roku i zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł, nie niosą ryzyka, że dług publiczny przekroczy drugi próg ostrożnościowy z ustawy o finansach publicznych na poziomie 55 proc. PKB.

We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że w sierpniu zostanie przedstawiona nowelizacja tegorocznego budżetu. W świetle ubytku w dochodach budżetowych na poziomie 24 mld zł planowane jest zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł. Cięcia w resortach mają wynieść ok. 8,5-8,6 mld zł. Dodatkowo, aby znowelizować ustawę budżetową, rząd zdecydował się na nowelizację ustawy o finansach publicznych i zawieszenie na dwa lata 50-proc. progu ostrożnościowego dotyczącego relacji długu publicznego do PKB.(PAP)

fdu/ jba/ asa/