NBP śledzi na bieżąco wydarzenia na rynku finansowym - Raczko, NBP

20-06-2013 15:46
20.06. Warszawa (PAP) - NBP śledzi na bieżąco wydarzenia na rynku finansowym, z głęboką uwagą i zawsze podejmuje stosowne działania - powiedział dziennikarzom członek zarządu NBP Andrzej Raczko.

"Przede wszystkim ta zmienność, którą obserwujemy w tej chwili na rynku walutowym jest absolutnie generowana przez czynniki zewnętrzne. Przede wszystkim są to informacje związane z planami Fed. Dodatkowo mamy jeszcze czynniki istotne w krajach emerging markets, naszego regionu - myślę o zawirowaniach politycznych w Turcji, o zmianie, która w tej chwili następuje, jeśli chodzi o szefostwo banku centralnego w Rosji. Dodatkowo mamy pewne informacje dotyczące planowanych zmian opodatkowania sektora finansowego na Węgrzech" - powiedział.

Prezes Fed Ben Bernanke poinformował w środę wieczorem, że Rezerwa Federalna może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed. Dodatkowo bank nie zmienił wysokości stóp procentowych.

"Mamy pewną kumulację informacji na rynku dolara, z drugiej strony szereg informacji z regionalnego rynku. To musi się oczywiście przełożyć na fluktuacje kursu PLN do innych walut" - powiedział.

"NBP śledzi na bieżąco to, co się dzieje na rynku finansowym, z głęboką uwagę i zawsze podejmuje stosowne działania" - dodał. (PAP)

map/ jba/ ana/