Nadal istnieje przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce - Rostowski

19-09-2013 12:22
19.09. Warszawa (PAP) - W Polsce nadal istnieje przestrzeń do obniżek stóp procentowych - uważa wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

"(...) mieliśmy też do czynienia z problemem, przed którym nie stanął żaden inny kraj europejski, tzn. najwyższe realne stopy procentowe w Unii Europejskiej w ciągu ostatniego roku, a w ciągu ostatnich 6 miesięcy drugie najwyższe realne stopy procentowe. Był to dodatkowy ciężar, niepotrzebnie ograniczający wzrost gospodarczy w Polsce. I to pomimo faktu, iż istniała i uważam, że nadal istnieje przestrzeń do obniżek stóp procentowych w naszym kraju" - powiedział w czwartek Rostowski podczas senackiej debaty nad nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2013.

"Ta przestrzeń wynika z obniżenia deficytu strukturalnego w Polsce w latach 2010-2012 o ponad 4 pkt. proc. PKB. Jest to czwarta, największa konsolidacja strukturalna w całej UE. I niestety RPP nie podjęła bardziej akomodacyjnej, bardziej ekspansywnej polityki jesienią 2012 roku i w 2013. Mimo, że mogła moim zdaniem taką politykę podjąć. Ze względu na efekty ograniczenia deficytu strukturalnego ze strony polityki fiskalnej. Trudno jest, aby rząd przygotowując projekt budżetu także miał przewidywać błędy w polityce monetarnej" - dodał.(PAP)

nik/ fdu/ jba/ ana/