Na rynkach finansowych najprawdopodobnie nie koniec wyprzedaży aktywów - Reluga, RG

25-06-2013 10:54
25.06. Warszawa (PAP) - Wyprzedaż aktywów na rynkach finansowych jeszcze się nie skończyła. Może być kontynuowana również latem - uważa Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem narastają obawy dotyczące przyszłości strefy euro i niewypłacalności niektórych jej członków.

"Wyprzedaż aktywów w krajach rozwijających się wynika z kilku czynników: 1. zapowiedź zmiany polityki pieniężnej (stopniowe wycofanie z ilościowego łagodzenia) przez Fed, 2. Obawy o stabilność ekonomiczną i finansową w Chinach, 3. Protesty społeczne w Brazylii i Turcji. Dodatkowo, wzrost rentowności w Stanach Zjednoczonych prowadzi do sprzedaży obligacji również w strefie euro, w tym na jej peryferiach. Oznacza to ponowny wzrost obaw o przyszłość strefy euro i wypłacalność niektórych jej członków"- napisał we wtorkowym biuletynie ekonomista z Rady.

"Moim zdaniem, wszystko to sugeruje, że wcale nie musimy być blisko końca wyprzedaży i lato ma rynkach finansowych może być gorące (oby tylko lato)" - dodał Reluga.(PAP)

kba/ jtt/