Miejsca na spadek stóp NBP nie pozostało wiele - Wiśniewski, Rada Gospodarcza

14-06-2013 10:13
14.06. Warszawa (PAP) - Miejsca na spadek stóp procentowych NBP nie pozostało wiele - uważa Jacek Wiśniewski z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem do końca roku prawdopodobne jest odbicie inflacji, zaś zbyt mocne obniżki stóp mogłyby zaowocować silniejszym wycofaniem się inwestorów z Polski.

"Przy tak niskiej inflacji realne stopy procentowe znajdują się wciąż na bardzo wysokim poziomie, mimo ostatnich obniżek stóp procentowych dokonywanych przez RPP - stąd rynki zaczęły dyskontowanie kolejnej obniżki. W mojej ocenie miejsca na spadek oficjalnych stóp nie pozostało wiele" - napisał Wiśniewski w piątkowym biuletynie Rady.

"Po pierwsze, choć spadek rocznej inflacji jest bardzo prawdopodobny w najbliższych dwóch-trzech miesiącach (może nawet do zera), to do końca roku prawdopodobne jest odbicie w okolicach 1 proc. Po drugie wyprzedaż obligacji (czyli wzrost stóp procentowych rynkowych) oraz osłabienie złotego sugerują wrażliwą równowagę na rynku - zbyt mocne obniżki stóp mogłyby zaowocować silniejszym wycofaniem się inwestorów z Polski" - dodał.

GUS podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 0,5 proc. w stosunku do maja 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc.(PAP)

jba/ ana/