MFW pozytywnie postrzega polską gospodarkę, sugeruje cięcia stóp proc. - Radziwiłł

18-07-2013 16:39
18.07. Warszawa (PAP) - Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie postrzega polską gospodarkę, ale szereg osób z MFW zwraca uwagę na wysoki poziom realnych stóp procentowych i sugeruje ich obniżanie - poinformował w czwartek przedstawiciel Polski w MFW Dominik Radziwiłł.

"Akurat wczoraj dyskutowaliśmy w MFW nad sytuacją w Polsce. (...) Jeśli chodzi o postrzeganie Polski, jest ono niesamowicie pozytywne. Wszyscy zwracali uwagę na odporność i na siłę tej gospodarki" - powiedział Radziwiłł w TVN CNBC.

"Szereg osób zwracało też uwagę na to, że realne stopy procentowe są w Polsce jednak bardzo wysokie i żeby wspomóc konsumpcję i inwestycje, co wydaje się być kluczowe, jeśli chodzi o przyszłość rozwoju gospodarczego w Polsce, oni sugerowali, żeby te stopy uległy obniżeniu" - dodał.

Zdaniem Radziwiłła zmiany w OFE będą korzystne dla długu i deficytu.

"Niezależnie od tego, który wariant zostanie wybrany, to z punktu widzenia wpływu na dług i na deficyt ta zmian będzie pozytywna" - ocenił.

W czerwcu ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.(PAP)

fdu/ jtt/